Továbbra sem találják Prodi utódját
Továbbra sincs konszenzusos jelölt az Európai Bizottság élére - jelentette be pénteken reggel az unió soros elnöke, Bertie Ahern. Az is elképzelhető, hogy ebben az ügyben elhalasztják a döntést.
Franciaország és Németország a liberális és föderalista (az európai integrációt elmélyíteni kívánó) Guy Verhofstadt belga miniszterelnök kinevezését támogatja, míg a konzervatív vezetők a brit Chris Pattent, az Európai Bizottság külkapcsolatokért felelős biztosát szeretnék a bizottság élén látni.
A jelöltek között szerepel Jean-Claude Juncker luxemburgi és Anders Fogh Rasmussen dán kormányfő, Pat Cox, az Európai Parlament leköszönő elnöke. José Manuel Durao Barroso portugál kormányfő az utolsó pillanatban került fel a listára.
Jacques Chirac francia elnök csütörtök este elutazott Brüsszelből, hogy részt vegyen Charles de Gaulle tábornok 1940. június 18-én elhangzott, a nácik elleni harc folytatására buzdító felhívása évfordulójának alkalmából tartott franciaországi megemlékezésen. A francia elnök Gerhard Schröder német kancellárt kérte fel, hogy péntek délelőtti visszatéréséig Franciaországot képviselje, annak az esetnek a viszonzásként, amikor az előző, 2003. októberében Brüsszelben tartott EU-csúcson Jacques Chirac képviselte Németországot.
Brit lapok tudni vélik, Tony Blair az EU új tagállamaival összefogva akadályozta meg a föderalista belga miniszterelnök, Guy Verhofstadt jelölését az EU-bizottság elnöki posztjára. A pénteki The Times szerint a brüsszeli EU-csúcs első napját záró vacsora "viharos" volt, miután Tony Blair gyakorlatilag megvétózta a franciák és a németek által az uniós bizottság élére szánt Verhofstadt kinevezését.
Blair azért sem szeretné látni a belga politikust az EU élén, mert Verhofstadt az iraki háború egyik szókimondó ellenzője volt - írta a lap.
Blair a vezető brit politikai napilap szerint frontot nyitott az alkotmánytervezetben is a Nagy-Britannia számára kieszközölt engedmények elfogadtatásáért. Az EU-t elnöklő az írek által nyilvánvalóan brit követelésre tett engedmények egyike az volt, hogy ejtették a minősített többségi szavazásra vonatkozó javaslatot az adóbűncselekmények ügyében, mert az londoni vélemény szerint utat nyitott volna az adózási rendszer általános EU-harmonizációja felé, amiről a brit kormány hallani sem akar.