2004. február. 05. 14:20 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Terrorellenes értekezlet Balin

Közös jogi mechanizmusok megteremtésében állapodtak meg az ázsiai és csendes-óceáni országok képviselői az indonéziai Bali szigetén rendezett kétnapos értekezletükön, amelyen a terrorizmus elleni harc kérdéseivel foglalkoztak.

A 33 országból érkezett miniszterek és más magas rangú tisztviselők munkacsoportokat hoztak létre, egyebek közt a nyomozási és hírszerzési adatok megosztására, a kiadatási szerződések ösztönzésére és a térség rendőrségei közötti együttműködés javítására. Sürgették, hogy az országok növeljék a tengeri és légiforgalom biztonságát, szabjanak gátat a terroristák pénzelésének, s akadályozzák meg a nukleáris, biológiai és vegyi anyagok illegális mozgását.



Dai Bachtiar indonéz rendőrfőnök szerint "e tanácskozás konkrétabb eredményeket ért el, mint a korábbiak: eredményeket értünk el jogalkalmazás, a jogi keretek ügyében, az információmegosztásban és a pénzmosás elleni fellépésben". Alexander Downer ausztrál külügyminiszter "történelmi jelentőségű találkozónak" minősítette az értekezletet, amely "valóban lendületet ad a terrorizmus elleni kampánynak".



A megállapodásokba nem kerültek bele olyan nagyobb horderejű javaslatok, amelyek pedig előterjesztőik szerint igen hatékonyak lennének a terroristák elleni harcban, például egy regionális rendőri erő létrehozása vagy az egész térségre kiterjedő kiadatási szerződés. Az értekezlet idején Ausztrália és a házigazda Indonézia bejelentette, hogy új terrorellenes kiképzőközpontot létesítenek az indonéz fővárosban, amelyet a két ország közösen működtet.



A tanácskozás színhelye, Bali 2002 októberében súlyos, 202 halottat követelő kettős öngyilkos merénylet színhelye volt. Az indonéz hatóságok szerint az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez kötődő szélsőséges Jemaah Islamiyah áll a robbantások mögött. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.