Írország EU-kulcspozícióban
Az újév első napján Írország vette át az EU soros elnöki posztját. Dublinnak nem lesz könnyű dolga: az olasz elnökség elmúlt hat hónapja során a közös uniós alkotmány ügyében érdemi előrelépés nem történt, az iraki háború miatt kialakult amerikai-francia, illetve amerikai-német nézetkülönbségek nem tisztázódtak, ráadásul a franciák és a németek okán az unió stabilitási és növekedési paktumának szigorú feltételei is partvonalon kívül kerültek.
Kedvező jelek mutatkoznak ugyanakkor az európai uniós alkotmány nyélbe ütésére. Az ír kormányfő kedden Romano Prodinak, az Európai Bizottság elnökének megígérte: küzdeni fog az alkotmány kompromisszumos elfogadásáért. Ellenkező esetben a „kétsebességes Európára” vonatkozó német-francia kilátások valósulnának meg, ezeket pedig Ahern „alapvetően rossznak” ítéli. (Romano Prodinak, az Európai Bizottság elnökének mandátuma egyébként idén lejár. Bár Prodi csak októberben távozik, az utódlás kérdésével az ír elnökségnek már jóval előbb foglalkoznia kell.)
Kérdéses, mit kezd Dublin a hűvössé vált amerikai-európai viszonnyal. A négymilliós létszámú, semlegességére rendkívül büszke Írország egyike a leginkább uniópárti országoknak, gazdasági felemelkedése nagyban kötődik a kontinenshez, a közös európai védelmi politika kiépítését azonban meglehetős gyanakvással szemléli. Ebben szerepet játszik az ország Egyesült Államokhoz fűződő szoros kapcsolata, amihez az is hozzájárul, hogy negyvenmillió amerikai polgár vallja ír származásúnak magát. A sajátos viszony kapóra jöhet majd Dublinnak, amikor az iraki háború, a kiotói egyezmény vagy a Nemzetközi Bíróság miatt mutatkozó amerikai-európai feszültségek csillapítására kerül sor. E témák bizonyára napirenden lesznek a júniusban, Írországban tartandó európai-amerikai csúcstalálkozón.
Más események is bonyolíthatják Dublin helyzetét: a belpolitika összefonódik az EU-s szereppel; júniusban helyhatósági választások lesznek, együtt az európai parlamenti választásokkal. Bertie Ahern jobbközép kormánya a kényszerű költségvetési megszorítások miatt máris sokat veszített népszerűségéből. A választók árgus szemekkel fogják figyelni, sikerül-e Írországnak megőriznie kedvezményezett helyzetét a hat éves uniós költségvetésről kezdődő tárgyalásokon. Ha nem, az ír kormányfő az EU-elnökséggel legalább annyit veszíthet a réven, amennyit megnyerhet a vámon.