2003. október. 10. 08:58 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Japán: előrehozott választások november 9-én

Előrehozott választások megtartása mellett döntött pénteken Koidzumi Dzsunicsiro japán miniszterelnök, hogy kihasználja pártja, a Liberális Demokrata Párt (LDP) jelenlegi népszerűségét és a japán gazdaságban tapasztalható élénkülést.

Koidzumi tájékoztatta koalíciós partnereit, hogy a választásokat alig egy hónap múlva, november 9-én tartanák, hét hónappal a jelenlegi parlament mandátumának lejárta előtt. Koidzumi egyúttal - alkotmányos jogával élve - feloszlatta a képviselőházat. Megfigyelők már hetek óta valószínűnek tartották, hogy a japán kormányfő előrehozott választásokat ír ki, hogy nagy arányú győzelmet szerezhessen pártjának, és támogatást biztosítson gazdasági reformterveihez.
A Koidzumi vezette, 1,4 milliós tagsággal rendelkező Liberális Demokrata Párt (LDP) - a jelenlegi hárompárti kormánykoalíció vezető ereje a parlament alsóházában - az összesen 480 képvislőházi mandátumból eddig 244-et birtokolt, és arra számít, hogy az előrehozott választások révén tovább tudja erősíteni helyzetét.
Koidzumi Dzsunicsirót egyébként éppen a múlt hónapban elsöprő többséggel választották újra a párt elnöki tisztségébe. Ezt követően a politikus több miniszteri poszton hajtott végre személycserét, ugyanakkor megtartotta helyén Takenaka Haidzót, a gazdaságpolitikai és költségvetési tárca reformelképzelései miatt viták kereszttüzébe került irányítóját.
A helyzet érdekessége, hogy a legnagyobb ellenzéki párt is arra számít, megerősödve kerülhet ki az előrehozott választásokból. A parlamentben 137 mandátummal rendelkező Demokratikus Párt élesen bírálja a jelenlegi kormányzatot és Koidzumit azért, mert hiányoznak azok a valódi reformok, amelyek Japánt a második világháborút követő legsúlyosabb gazdasági válságából kivezetnék. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.