2003. április. 22. 10:17 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Szerbia: feladta magát a "vukovári trojka" egyik tisztje

Önként feladta magát a szerb hatóságoknak az 1991-es vukovári vérengzéssel vádolt három volt jugoszláv katonatiszt egyike, Miroszlav Radics.

A hágai Nemzetközi Törvényszék azért tartja felelősnek a jugoszláv hadsereg három volt katonatisztjét - Radicson kívül Veszelin Sljivancsanint és Mile Mrksicset -, mert 1991 őszén, az ostromlott Vukovár eleste után a város melletti Ovcara mezőgazdasági telepen kivégeztek több mint 200, többségében horvát nemzetiségű személyt, akik a vukovári kórházban rekedtek a harcok idején. Mrksics már egy évvel ezelőtt önként feladta magát. A vukovári trojka tisztjei közül már csak Sljivancsanin van szökésben, aki a város környékén harcoló alakulatnak volt a parancsnoka.
Radics önkéntes jelentkezése kapcsolatba hozható azzal, hogy a Zoran Gyingyics szerb miniszterelnök meggyilkolása után indított rendőrségi hajtóvadászatban - Belgrád szerint - elfogták azokat a személyeket, akik gyaníthatóan ténylegesen felelősek a vukovári vérengzésért. Dusan Mihajlovics szerb belügyminiszter kedden jelentette be, hogy a mészárlásért nem a jugoszláv hadsereg tisztjeit terheli a felelősség, ahogyan Hágában gondolják, hanem a helyi területvédelmi egységek parancsnokait. Ovcara ugyanis - mondta - a történtek idején nem volt a katonaság ellenőrzése alatt. Mihajlovics felszólította Sljivancsanint és Radicsot, hogy önként adja fel magát a hatóságoknak, s a szerb kormány megszervezi védelmüket Hágában.
Az 1991-es vérengzés tisztázása sürgető feladat Szerbia számára. Washington a közelmúltban azzal fenyegetőzött, hogy amennyiben Belgrád június közepéig nem adja ki Hágának a legkeresettebb hágai vádlottakat, közöttük a vukovári trojka tisztjeit, akkor elesik pénzügyi támogatásától. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.