Káosz és ünnep Bagdadban; az iraki elnököt szülővárosában keresik
A brit kormány szerint megszűnt az iraki vezetés fennhatósága Bagdadban, ahol hasonló méretű fosztogatás kezdődött szerdán, mint a britek által elfoglalt dél-iraki Bászrában. Bagdadiak egy csoportja a külföldi újságíróknak szállást adó Palestine hotel előtt ledöntött egy Szaddám-szobrot. Buford Blount, a 3. gyalogos hadosztály parancsnoka szerint az amerikai hadsereg Bagdadban teljes győzelmet aratott az irakiak fölött. Katonai elemzők szerint Szaddám Huszein iraki elnök valószínűleg szülővárosában, Tikrítben rejtőzik. A dél-iraki Bászrában a zavargások megállítására a brit hadvezetés egy helyi törzsi vezetőt kért fel a város polgármesteri feladatainak ellátására.
Buford Blount, a 3. gyalogos hadosztály parancsnoka szerint az amerikai hadsereg Bagdadban teljes győzelmet aratott az irakiak fölött. A város nagy része a szövetségesek ellenőrzése alatt áll - hangsúlyozta a parancsnok a hadosztály sajtóértekezletén. Úgy vélekedett, hogy Bagdadban és az ország déli részén néhány napon belül befejeződhetnek a harci cselekmények. Beszámolt arról is, hogy a nem reguláris erők, így a Fidáíjín Szaddám milícia, amelynek az iraki elnök idősebb fia, Udaj a parancsnoka, valamint a Baasz Párt milicistái és a Köztársasági Gárda egységei részéről még tapasztalható ellenállás. Ezeket az erőket az amerikai parancsnok terroristáknak minősítette. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy a páncélosok akadálytalanul vonultak be Bagdad központjába, és kifejtette, hogy valamennyi kormányépület a szövetséges erők kezén van. Buford Blount elzárkózott attól, hogy bejelentse a szövetségesek győzelmét.
Az amerikai erők új folyosót nyitottak Bagdadon keresztül, biztosítottak egy katonai repülőteret, elfoglaltak egy börtönt, és felgyújtották a Szaddám Huszein elnökhöz hű Köztársasági Gárda laktanyáit. Szerda délutánra az amerikai hadsereg egységei elérték Bagdad belvárosát, a harckocsik pedig a Tigris folyó keleti partjáig jutottak. Amerikai tengerészgyalogosok elfoglalták Szaddám Huszein iraki elnök titkosrendőrségének főhadiszállását.
Az amerikai parancsnokság Bagdad mellett Tikritre, Szaddám Huszein szülővárosára is koncentrál, mivel a Bagdad szomszédságában lévő település még mindig az elnök híveinek kezén van. Az amerikaiak ezért bunkerrobbantó bombákkal veszik célba Tikritet, feltételezve, hogy az elnök is ott tartózkodik.
A brit hadsereg bászrai bevonulása óta folyó fosztogatás és zavargások megállítására a brit hadvezetés a helyi lakossági keresztmetszetet jórészt tükröző bizottságot hoz létre, egy helyi törzsi vezetővel az élén, akit a második legnagyobb iraki város "polgármesteri" feladatainak ellátására kértek fel. Szerdától - a rendőri szerep addigi hangsúlyozott elvetésével szemben - a brit erők őrizetbe fogják venni a fosztogatókat. A britek eddig csak levegőbe leadott lövésekkel igyekeztek eloszlatni a fosztogatókat, de ez hatástalannak bizonyult. Az 1,3 milliós városban, ahol napok óta zajlanak a tömeges fosztogatások, a megszálló brit kontingens kevés a rend fenntartásához - mondta Al Lockwood, a katari brit hadműveleti parancsnokság szóvivője a londoni rádiónak. A brit hadsereg azt próbálja elérni, hogy a rendőrségnek a "Huszein-rezsimtől nem beszennyezett maradványai" előjöjjenek, és segítsenek a rend és a törvényesség helyreállításában a helyi vezetőknek. A brit hadvezetés reményei szerint ugyanakkor a bászrai brit erők "hozzávetőleg egy napon belül" át tudják helyezni a hangsúlyt a katonai tevékenységről "a konfliktus utáni nemzetépítésre". (MTI)