Heteken belül kiszabadulhat az elrabolt Papp István?
Legfeljebb négy héten belül megoldódhat a Szudánban elrabolt Papp István ügye. Helyzetét tárgyalásos úton próbálják rendezni - mondta Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója pénteken, Az Este című műsorban.
Hajdu János hangsúlyozta: céljuk, hogy elrablói békés, tárgyalásos úton engedjék el Papp Istvánt, de annak lehetőségét sem lehet kizárni, hogy a szudáni erők "legutolsó megoldásként" fegyveres szabadításra kényszerülnek. A magyar kormány mindent megtesz a túsz hazatéréséért, ugyanakkor semmilyen váltságdíj kifizetésére sem hajlandó, bár eddig nem is érkezett ilyen követelés - fűzte hozzá. A terrorelhárítók vezetője hangsúlyozta, az emberrablás megoldásában segédkező civil szervezetek annak ellenére is veszélybe sodorhatják Papp István életét, hogy szándékuk szerint valóban meg szeretnék menteni a magyar békefenntartót.
Kiemelte: a héten egy "meglehetősen kellemetlen beszélgetést" folytattak a szudáni biztonsági hatóságokkal; azt kérték Magyarországtól, döntse el, hogy a korábbi megállapodás alapján "egycsatornás rendszer" segítségével kíván mindent megtenni Papp István életéért, vagy pedig a civil szervezetek "előre ki nem taposott útján" kíván haladni. Hajdu János szerint a szudáni katonai erők ellenszenvét az válthatta ki, hogy néhány civil szervezet a szolgálat útját keresztező lépéseket tett.
A Terrorelhárítási Központ munkáját a Külügyminisztérium mellett rengetegen, köztük a szudáni biztonsági szolgálat is segíti, a Magyar Iszlám Közösség és mások - információátadáson túli - egymással párhuzamosan futó, össze nem hangolt cselekedete ezért csak az akció sikerét veszélyezteti - mutatott rá a szakember. Kifejtette: az általa vezetett szervezet célja, hogy a világ bármely pontján bajba került magyar állampolgárnak segítséget tudjon nyújtani.
A jelenlegi szudáni emberrablás esetében ez a feladat nem sivatagi kommandósakciót, hanem a várhatóan sikeres túsztárgyaláshoz a segítségnyújtást jelenti. A szervezet Szudánba utazott munkatársai ezért a Darfúrban létrehozott krízisközpontban működnek együtt a helyi biztonsági erőkkel - mondta.
Hajdú János szerint Papp István iszlám országban történő elrablása nem utal Magyarország terrorveszélyeztetettségének növekedésére, mint ahogyan azt az afganisztáni magyar katonai szerepvállalás sem növeli. Ezzel egy időben a Budaházy György csoportjához hasonlóan a "saját magunk által kinevelt kis terroristák" helyzete is "létjogosultságát vesztette" - mondta.
Papp Istvánt október 7-én rabolták el a szudáni El-Faser városából. A magyar Terrorelhárítási Központ néhány munkatársa ezt követően indult az afrikai országba, hogy kiszabadítsa az Egyesült Nemzetek Szövetsége (ENSZ) darfúri békefenntartó missziójának egyéni munkavállalóként szolgálatot teljesítő magyar tagját. A Dabanga nevű darfúri rádióállomás október 11-én kapcsolatba lépett az elrabolt Papp Istvánnal, aki azt mondta, egy számára ismeretlen helyszínen lévő táborban, mintegy 100 egyenruhás jelenlétében őrzik. Az elrabolt férfi az interjú során nyugodtan beszélt, de olykor a könnyeivel küszködött, és azt mondta, tart attól, hogy fogva tartói rátámadnak, vagy megölik.
Schmitt Pál államfő október 13-án köszönetet mondott Omar Hassan Ahmad al-Basir szudáni elnöknek Papp István ügyének megoldására tett eddigi erőfeszítéseikért, és s egyúttal további segítséget is kért a magyar békefenntartó kiszabadításához.