Elraboltak egy magyar békefenntartót Szudánban
Három ismeretlen támadó rabolta el az ENSZ UNAMID misszió magyar dolgozóját, Papp Istvánt Szudán Dárfúr tartományában csütörtök este - mondta a hvg.hu-nak a misszió szóvivője. Az emberrablók eddig semmilyen formában sem vették fel a kapcsolatot a szervezettel, amely segítséget nyújt a helyi biztonsági erőknek az elrabolt magyar férfi utáni kutatásban. A Külügyminisztérium szerint a kairói nagykövetség, a magyar kormány és az illetékes hatóságok felvették a kapcsolatot a helyi szervekkel, és mindent megtesznek azért, hogy a magyar állampolgár minél előbb épségben kiszabaduljon.
Csütörtökön késő délután, illetve kora este csapott le három támadó arra az El-Fasher városában álló házra, amelyben az UNAMID öt dolgozója lakott - számolt be a hvg.hu-nak a történtekről Kemal Saiki, a szervezet szóvivője. A támadók fegyvert fogtak a bent tartózkodókra, majd megkötözték őket.
Ezután szinte minden mozdíthatót - laptopokat, felszereléseket - elloptak, és az UNAMID két dolgozóját bezárták a kirabolt házba. A másik három dolgozót a szervezet kint parkoló autójába ültették, ahonnan később ketten ki tudtak szabadulni és ki tudtak ugrani az autóból, ám Papp István nem, őt magukkal vitték - tette hozzá Kemal Saiki, aki szerint később a városban megtalálták az üres autót, ezért abban bíznak, hogy a túsz még a városban lehet.
A támadók eddig nem kértek váltságdíjat
"Nem tudjuk, kik voltak a támadók, illetve mi állhat a támadásuk mögött" - mondta a szóvivő, aki szerint a biztonsági erőkkel már megindították a kutatást az eltűnt magyar férfi után. A támadók eddig semmilyen formában sem vették fel a kapcsolatot a szervezettel, így nem tudni azt sem, követelnek-e váltságdíjat vagy van-e bármilyen követelésük Papp István elengedéséért cserébe.
"Az ENSZ Titkárság békefenntartó részlegének tájékoztatása szerint 2010. október 7-én egy rablótámadás során a szudáni El-Fasher városában elrabolták az ENSZ darfúri békefenntartó missziójának (UNAMID) magyar nemzetiségű tagját, aki egyéni munkavállalóként szolgál a misszióban" - írta közleményében a Külügyminisztérium. "Kairói nagykövetségünk, a magyar kormány és az illetékes hatóságok felvették a kapcsolatot a helyi szervekkel, és mindent megtesznek azért, hogy a magyar állampolgár minél előbb épségben kiszabaduljon" - tették hozzá a tárcánál.
A helyszínre utaztak a Terrorelhárítási Központ munkatársai
Pataki Eszter, a tárca szóvivője a hvg.hu kérdésére megerősítette, hogy a támadók eddig nem kértek váltságdíjat az elrabolt magyarért, és hozzátette, hogy inden illetékes hatósággal felvették már a kapcsolatot és egyelőre a helyi szervezetek információira várnak az üggyel kapcsolatban. Kveck Péter, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott kairói nagykövete kérdésünkre csak annyit árult el, hogy a követség munkatársai "dolgoznak az ügyön". A Miniszterelnökség közleménye szerint a Terrorelhárítási Központ néhány munkatársa már ma a helyszínre utazott annak érdekében, hogy a helyi és a nemzetközi szervezetekkel együtt részt vegyen az elrabolt magyar állampolgár utáni kutatásban.
Az emberrablás nem sokkal azt követően történt, hogy a világszervezet Biztonsági Tanácsának a küldöttsége Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövet vezetésével a városba érkezett - írta korábban a FigyelőNet, amely szerint négy fegyveres hatolt be az épületbe, ahol négy ENSZ-alkalmazott volt elszállásolva. Nagy-Britannia ENSZ-nagykövete, Mark Lyall Grant szerint az emberrablás nem volt közvetlen összefüggésben a biztonsági tanács küldöttségének látogatásával - írja az AFP hírügynökség, amely szerint El-Fasherben ez volt az első, darfúri békefenntartókat sújtó emberrablás, bár korábban többször jelentettek rablótámadásokat és autólopásokat is.
Pappnak évtizedes békefenntartói tapasztalata van
Papp István 1989 óta dolgozott békefenntartóként, afrikai vonatkozású megbízatása először 1994-ben, Mozambikban volt. 1999-2002 között az ENSZ New York-i parancsnokságán mint Afrika iránytiszt dolgozott. Részese volt a kongói, az etiópia-eritreai, sierra-leonei missziók felállításának – mesélte egy augusztusi interjúban. 2005-ben itthon nyugdíjazták, ezért az Európai Unió EUSEC missziója tagjaként kezdett dolgozni, mint Védelmi Szektor Tanácsadó, ez idő alatt Kongóba utazott. Kétéves nepáli kitérő után tért vissza Afrikába, amikor az ENSZ Szudáni UNAMID missziójában kapott lefegyverzési, leszerelési és integrációs tiszti állást.
"Nekem nincs két egyforma napom, és amikor reggel kimegyek a sivatagba nem tudhatom, hogy legközelebb hazamegyek, vagy úgy visznek vissza... Ezzel együtt lehet élni, de megszokni nem lehetséges" – fogalmazott Papp István az interjúban. Hozzátette: „a távollétet és a veszélyeket mai környezetben már lényegesen könnyebb megélni úgy, hogy az internet segítségével napi kapcsolatban lehetek a családommal. De nagyon fontos az is, hogy a világhálón keresztül naprakész információkat kaphatok a világ és az ország dolgairól”.