Mit tehetnek a magyar terrorelhárítók a magyar túszért?
Önálló lépéseket nem kezdeményezhetnek Szudánban a Terrorelhárító Központ (TEK) munkatársai, akik múlt héten utaztak az afrikai országba, hogy a túszul ejtett Papp István felkutatásában segédkezzenek – közölték a hvg.hu kérdésére a mentőakciót közelebbről is ismerők.
A Dárfúrban elrabolt Papp István mielőbbi kiszabadítása érdekében a Terrorelhárító Központ (TEK) több munkatársa utazott a helyszínre. A hvg.hu értesülései szerint azonban a felderítők csak információszerzést végezhetnek és segíthetnek a túsz felkutatásában, de önállóan semmit sem kezdeményezhetnek. Az ehhez hasonló emberrablási ügyekben a diplomaták járnak el, és igyekeznek alkut kötni. Tanácsadóként azonban a magyar felderítők hozzájárulhatnak ahhoz, hogy Papp István minél előbb kiszabaduljon a fogságból.
Magyarország kairói nagykövetének, Kveck Péternek kulcsszerepe lehet a kutatásban, ő összekötő szerepet játszik Budapest és a helyi biztonsági erők, illetve az ENSZ-misszió munkatársai között. A hvg.hu kérdésére viszont sem ő, sem pedig az UNAMID-misszió szóvivője nem árult el további részleteket a TEK helyszínen tartózkodó munkatársainak feladatairól. A Külügyminisztérium szóvivője, Pataki Eszter annyit elmondott, hogy Kveck Péter a támadók legutóbbi bejelentkezésekor pár szót tudott beszélni Papp Istvánnal, akivel a szudáni biztonsági erők tegnap ismét felvették a kapcsolatot. A körülményekhez képest a magyar túsz jól van – tette hozzá Pataki Eszter.
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő a hvg.hu-nak elmondta, a TEK munkatársai a kölcsönös segítségnyújtásról és információközlésről szóló nemzetközi egyezmények alapján működhetnek közre a helyi hatóságokkal. Igaz, hogy maguktól nem hajthatnak végre semmilyen cselekményt, de tehetnek javaslatot a szükséges lépések megtételére.