2010. október. 12. 13:11 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 12. 13:36 Világ

Milyen szerepe lehet a magyar túsznak a szudáni piramisjátékban?

A dárfúri magyar ENSZ-békefenntartó, Papp István fogvatartói az emberrablással állítólag arra a tavasszal összeomlott piramisjátékra szeretnék felhívni a nemzetközi figyelmet, amelyben a kormányzó párt mellett egyes vélemények szerint a szudáni elnök is érintett lehet. A támadók nem mellékesen elveszett pénzüket is vissza akarják kapni – vélik a dárfúri helyzetet közelebbről is ismerők.

Az ENSZ és az Afrikai Unió közös békefenntartó erejének (UNAMID) szudáni válságkezelő központjában hétfő este jelentkeztek a magyar ENSZ-békefenntartó elrablói – közölte tegnap az MTI szerint a budapesti Külügyminisztérium szóvivője. Az emberrablók azt a magyarázatot adták tettükre, hogy ezzel kívánják felhívni a szudáni kormány és a világ közvéleményének figyelmét arra, hogy milyen súlyos anyagi kár érte a terület lakosságát az idén tavasszal összeomlott piramisjáték során, konkrét követelést ugyanakkor egyelőre nem említettek.

A gyerekkatonák leszerelésében segédkező Papp István nyugállományú alezredest október 7-én rabolták el a nyugat-szudáni Dárfúr tartományban. A hollandiai Press Now csoport által működtetett Radio Dabanga nevű helyi rádióállomás tegnap egy olyan telefonbeszélgetés felvételét tette közzé, amelyben egy Papp Istvánként bemutatkozó férfi beszél elrablásának és fogva tartásának körülményeiről. A felvételen – amelynek eredetiségét az ENSZ is vizsgálja – a férfi is azt állította, hogy elrablásával a fegyveresek feltehetően egy piramisjáték megoldását akarják kikényszeríteni.

Utcai összecsapásokhoz vezetett

A piramisjáték – amelyet az egyébként a vízipipa helyi elnevezése után a csalást is jelentő „al-mawasir” kifejezéssel emlegetnek – az idén áprilisi választások előtt omlott össze, május elején az észak-dárfuri tartományi fővárosban, El-Faserben pedig utcai zavargások törtek ki a pénzüket visszakövetelő helyiek részvételével. A zavargásokat a helyi biztonsági erők fegyveresei fojtották el, a Radio Dabanga beszámolója szerint tíz ember halálát okozva.

Az ezt megelőzően hosszú hónapok óta virágzó piramisjátékban a gyorsan meggazdagodni vágyók földjéért vagy pénzéért cserébe a „dílerek” olyan csekkeket, illetve utalványokat adtak, amelyekre később busásnak ígért haszonnal fizették volna vissza az eredeti befektetést. A Reuters korábbi beszámolója példaként egy helyi tanárt mutatott be, aki a több mint ötezer amerikai dollárnak megfelelő 12 ezer szudáni fontot veszített el. „Azt mondták, ha van 10 dollárod, adnak egy papírt róla és 30 nappal később 15 dollárt fizetnek vissza” – idézte a hírügynökség a férfit.

A híradások szerint a károsultak több ezren vagy több tízezren is lehetnek, az okozott kár a Sudan Tribune szerint a 175 millió amerikai dollárt is elérhette. Az ügyben vizsgálat indult, a szudáni kormány igazságügyi minisztere egy vizsgálóbizottságot is felállított, ám a Radio Dabanga október eleji beszámolója szerint sokan attól tartanak, hogy hosszú ideig nem születik megoldás az ügyben és a károsultak örökre búcsút mondhatnak a „befektetett” pénzüknek.

Komolyan veszik őket az emberrablás után?

Szintén a Sudan Tribune számolt be még májusban arról, hogy a kormányzó nemzeti Kongresszus Párt (NCP) több tagja állhat a piramisjáték mögött, illetve hogy Észak-Dárfúr tartományi kormányzója, Oszmán Kibir visszavonta korábbi ígéretét, amely szerint a károsultakat kárpótolni fogják.

A Radio Dabanga főszerkesztője, Hildebrand Bijleveld a hvg.hu-nak hétfőn azt mondta, hogy sokak szerint Kibir lehet a piramisjáték értelmi szerzője, és a károsultak arra gyanakszanak, hogy a szudáni elnök, Omar al-Bashir fedezheti őt. Szerinte nem egy felkelő csoport, hanem a szudáni fegyveres erők, azaz a hadsereg tagjai állhatnak az emberrablás mögött, ezt bizonyíthatja, hogy az interjúban a Papp Istvánként bemutatkozó férfi arról számolt be, hogy egy táborban tartják fogva, ahol száznál is több egyenruhást látott.

„Sok katona és magas rangú hivatalnok is beszállt a piramisjátékba. … A hadsereg katonái és a hivatalnokok most vissza akarják kapni a pénzüket. A kormányzótól többször is ígéretet kaptak arra, hogy ez megtörténik, de a kormány végül nem fizetette ki az elveszett pénzt” – mondta a rádió főszerkesztője. „A dühös katonák és hivatalnokok most kihasználták a lehetőséget arra, hogy egy ENSZ-dolgozó elrablásával növeljék jelentőségüket” – véli Hildebrand Bijleveld.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.