Lehetne sorolni, miért kell Orbánnak mennie – az egész piramissal együtt, amit maga alá hordott haverokból, végtelenül lojális senkiháziakból, plagizátorokból, karrierista túlbuzgókból, arrogáns kiskirályokból, közveszélyes fantasztákból és nettó hülyékből –, de mindez felesleges. Van egy ok, amely minden mást überel. Mégpedig az, hogy nem jó kormányzással akarja megnyerni a következő választást, hanem a választási szabályok átszabásával.
Az Orbán-kormány egyfelől éppen azon dolgozik, hogy maradék népszerűségét is eltüntesse, másfelől, hogy ennek ellenére se lehessen képviselőit könnyedén elzavarni oda, ahová a jelek szerint valók (segítek: ez a hely nem a Kossuth téren van és nem Steindl Imre tervezte). Az egyéni választókörzetek átszabása, a regisztráció felesleges és értelmetlen bevezetése, az egyfordulós rendszer mind egy irányba mutatnak: a Fidesz(-KDNP) hatalmon maradását segítik.
Van azonban ezeknek a változásoknak egy olyan eleme, amellyel nem csak az a baj, hogy nehezíti a jelenlegi kormány leváltását, hanem az is, hogy lehetetlenné teszi a rendszerváltás óta kialakult politikai elit megújulását is. Orbánnak semmi sem fekszik jobban, mint az, ha kihívója az utódpártból, vagy egy, az utódpárthoz köthető személyek dominálta szövetségből áll. Az, hogy a vegyes választási szisztémában az arányosság felől még jobban a többségi elv érvényesülése felé tolják a csúszkát, a jelenlegi kormányerők mellett kedvez az előző két ciklusban hatalmon lévőknek is. Nélkülük ugyanis lehetetlenné vált a kormányváltás. Velük viszont eddig is értelmetlen volt.
Az egyfordulós rendszerben az nyer, aki a 106 egyéni választókörzet többségét hozza. Egy kormánypárti és több ellenzéki jelölt esetében ennek kimenetele nem túl biztató: ha a Fidesz – akár minimális különbséggel, de – nyer az egyéni választókörzetek többségében, akkor is megszerezheti a kormánytöbbséget, úgy is, ha összeadva kétszer annyian szavaznak más pártokra vagy más pártok jelöltjeire. Ebben a helyzetben egyszerre kellene létrejönnie egy földcsuszamlásszerű változásnak a szavazók hangulatában, hogy az erősen kormányváltóra forduljon és ezzel egyidejűleg létrejönnie egy, valamennyi, a kormánytól balra elhelyezkedő ellenzéki erőt összefogó, körzetenként csak egy jelöltet indító választási tömbnek ahhoz, hogy az Orbán-kormányt el lehessen zavarni.
Egy gondolatkísérlet erejéig fogadjuk el, hogy létrejön a nagy, Orbán-ellenes koalíció. Ha így lesz, de nem társul olyan mindent elsöprő kormányváltó hangulattal, mint amilyen győzelemhez segítette a Fideszt, akkor könnyen lehet, hogy nem sikerül kormányt váltani, ám sikerült a részvétellel szentesíteni az előre elcsalt választások eredményét. Erre a forgatókönyvre az egyéni választókörzetek Fideszre szabása mellett minden esély megvan. Az sem kizárt, hogy Orbánt mindössze csekély parlamenti többséggel sikerül legyőzni; azonban, ha a jelenlegi jogállampárti ellenzék nem szerez ehhez alkotmánymódosító többséget a következő Országgyűlésben, akkor a kormánynak meg lesz kötve a keze, de annyira, hogy a kormányzás értelme is megkérdőjeleződik.
Az alkotmányozó többség megszerzése egyszerre tűnik irreálisnak és – ha jobban belegondolunk – szükségtelennek. Bőven elegendő lenne, ha a következő kormány ellenzéke, nem kizárólag a Fideszből és a Jobbikból állna, ha az ellenzék egy része a kormánnyal szavazna a jogállam visszaállítása mellett. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a választási rendszer ne kényszerítse házasságra a jogállampárti ellenzéket, hogy a választás ne egyszerűsödjön ismét két táborra (és a Jobbikra). Részben pedig azért, mert isten ments kétharmaddal még egyszer felhatalmazni egy olyan kormányt, amely hatalomra jutása előtt fő, sőt egyetlen üzenetévé a kormányváltást tette, mintha az önmagában mindent megoldana, ha többé nem „ezek” lesznek hatalmon.
A közös ellenség elvén szerveződő politikai táborokban törvényszerűen eltűnnek az eltérő véleményen lévő kisebb csoportok, az idealisták helyét átveszik az opportunisták, a tehetség, hozzáértés helyett pedig a vazallusi mentalitás lesz az előremenetel záloga. Példáért se kell messzire szaladni. A „nemzeti együttműködés rendszere” nem azért olyan, amilyen, mert a jobboldal csakis ilyen lehet, szemben a felvilágosult ballal. Nem is elsősorban azért, mert Orbánnak nincsen ellenére a hatalomkoncentráció. A hideg polgárháborús logika az, amely fanatikus szurkolótáborokká silányítja a valaha értékrendek mellett felsorakozott politikai közösségeket, kedvez a végső győzelmet ígérő vezetőknek, kontraszelekcióhoz vezet a párthierarchia alsóbb szintjein, és folyamatosan felmentést ad a visszaélések következményei alól.
Ebben a helyzetben logikusan merül el a teljes elutasítás, a bojkott lehetősége is, ám ezzel is akad néhány probléma. Például egyetlen párt sem hagyhatja cserben a választóit, nekik tartozik azzal, hogy képviseli őket az Országgyűlésben, ráadásul a kormány leváltásának kulcsa épp a tétlenek és bizonytalanok megnyerése, az ellenzéki erők megerősödése lenne, nem pedig az, hogy a politikai szereplők saját választóik mellett hátat fordítanak nekik is. A bojkottnak továbbá előfeltétele, hogy a választásokat az elcsalt szabályok szerint tartsák meg. Márpedig ezt nem kéne sem hagyni, sem megvárni. Ahogy azt sem, hogy rádőljön a Fideszre a szétvert ország. Orbánnak azért kell mennie, mert az általa teremtett „nemzeti együttműködés rendszere” kártétel a társadalomnak. Nincs fontosabb feladat ma, mint a NER lebontása.
Egyszerűen meg kell akadályozni, hogy a választási szabályokat a Fideszre szabó törvények érvényben maradjanak.
Nem várhatunk a teszetosza pártokra vagy a „választói mozgalmakra”, amelyek azon tanakodnak, miként lenne célravezető alkalmazkodni az átírt szabályokhoz. Ezek a szabályok külön-külön is tiltakozásért kiáltó mértékben, együttesen pedig olyan súlyosan korlátozzák a közügyek intézésébe való beleszólási jogunkat, hogy minden választónak kötelessége ellenállni.
Eljött az ideje az engedélyezett és nem engedélyezett tüntetéseknek, a tömegrendezvényektől az ülősztrájkokon és útlezárásokon át a munkabeszüntetésekig. A kormány számtalan társadalmi csoport érdekét sértette meg, a létminimum alatt élő milliókét, leszázalékoltakét, hajléktalanokét, az egyetemre járó vagy oda készülő fiatalokét, és a sor tetszőlegesen folytatható. Intézkedései kirívóan szegény-, szabadság- és társadalomellenesek. A fenti csoportoknak módjában állna választásokon véleményt mondani a kormány teljesítményéről, ám ennek lehetőségét – ha el teljesen nem is vették – jelentősen meggyengítették. Most ez ellen kell tiltakozni, ha szavazni nem lehet, vagy nem maradt sok értelme, akkor eljött az erőszakmentes polgári engedetlenség ideje.
Ha a kormány a rábízott hatalommal visszaél és azt saját leválthatatlanságára fordítja, akkor meg kell buktatni azokkal az eszközökkel, amelyeket nem vett el és nem is tud elvenni. A hatalom birtokosai kénytelenek figyelembe venni a társadalom akaratát, amelyet az nem csak jogi következményekkel bíró módon, választásokon tud kifejezni. Ha a tiltakozással sikerül tematizálni a közéletet, és széleskörű támogatást nyerni a regisztráció eltörlésének és az arányosabb, nem a Fidesz győzelmét segítő választási rendszernek, akkor a közvélemény kikényszerítheti, hogy a parlamenti választásokat oly módon tartsák meg, hogy az érdemi beleszólást jelentsen az ország ügyeibe. Ha a kormány nem enged, akkor létre kell jönnie a jogállampárti ellenzék egy olyan együttműködésének, amely nem a kormányra kerülést nevezi meg céljának, hanem kizárólag a választások újbóli kiírását egy olyan rendszerben, amely a társadalom véleményét tükrözi a Fidesz érdekei helyett.
Foglaljuk el tehát a köztereket és a kormányhivatalokat, bénítsuk meg a kormányzati és képviselői oldalakat, firkáljuk össze a kormány propagandaplakátjait, indítsunk faxeltömítő akciókat, hirdessünk sztrájkot, üzenjük ezerféleképpen, hogy „Túlmentetek egy határon. Így, vagy úgy, de bukni fogtok!”.