2010. október. 14. 08:35 Eötvös Péter Utolsó frissítés: 2010. október. 14. 11:19 Vélemény

Németország: a cégvezető felel a környezetszennyezésért

„Vegyészmérnökként kénytelen voltam számítógépet ragadni, elegem lett a MAL-témában elhangzott mellébeszélésből” – írja szerzőnk. Sürgeti a Lajtán túl bevezetett gyakorlat hazai alkalmazását: a kiemelten veszélyes üzemekben rendszeres, szigorú kockázatelemzések készítését az állami felügyelet bevonásával. A magyar felügyeleti szervek mandátumát ki kell szélesíteni, személyzetüket ütőképes szakember gárdával kell feltölteni. Az elvtársam-urambátyám vircsaftnak örökre véget kell vetni.

Miután 30 évig Németország akkor legnagyobb vegyipari konszernjében dolgoztam vegyészmérnökként, főként termelő üzemek vezetőjeként, szükségesnek érzem az október 4-i ipari balesethez néhány megjegyzést fűzni.

Azok a vegyi gyárak, melyek vezetésében hosszú éveken keresztül részt vettem, mind kiemelten veszélyes üzemek voltak, amelyekben minden, még viszonylag jelentéktelen hiba is beláthatatlanul súlyos következményekkel járhatott volna. Tehát nem a bekövetkezett üzemi balesetek elhárítására, hanem ezek megelőzésére kellett koncentrálni.

Ennek bevezetett módszere az üzemek rendszeres vizsgálata volt, amelyet a környezetvédelmi hatóság kötelezően írt elő. Ezek a rendszeres, sokszor évente többször is elvégzett vizsgálatok során a technológiai folyamatok, illetve a termelő berendezések rizikóanalízisét készítették el. A minden részletre kiterjedő kockázatelemzést az üzemeltető, a műszaki vizsgálatokra specializált TÜV(Technische Überwachungsverein), a Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal, (Umweltbundesamt) egy független szakértő, és esetenként az építészeti hatóság szakemberei közösen végezték. A vizsgálat nem lehetett formális, erről a gyár igazgatója gondoskodott, mivel ő büntetőjogilag is felelt minden balesetért, személyi sérülésekért éppúgy, mint a környezeti szennyezés okozta károkért.

Fontos kiemelni a környezetvédelmi hatóság szerepét. A termelés teljes dokumentációját kötelezően el kellett juttatni a hatósághoz, s ezt az ott dolgozó szakemberek – vegyészek, fizikusok, gépészek, és szabályzó-technikusok – éppoly részletességgel és behatóan ismertők, mint maguk a cég műszaki vezetői.

Tudomásom szerint Magyarországon a fent említett ellenőrzés ismeretlen, pedig enélkül ilyen és hasonló balesetek szinte programozva vannak. Ezért szükség lenne ezeket a műszaki vizsgálatokat kötelezővé tenni, és a témában jártas szakembereket bevonni a rendszeres ellenőrzésekbe. Gondolom, nem én vagyok az egyetlen, akinek ebben hosszú, évtizedes tapasztalata van. Nem szégyen fejlettebb országok jóindulattal felajánlott tapasztalatait igénybe venni, de legalábbis alaposan megismerni.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?