Györki Imre és a magyar szociáldemokraták eltiprása
Emléktáblát kap a magyar szociáldemokraták egyik legjelentősebb politikusa Györki Imre. Györki szembeszállt Rákosival, 1950-ben életfogytiglanra ítélték. 1956-ban ugyan kiengedték, de a börtönben szerzett súlyos betegsége két évvel később végzett vele. A magyar szociáldemokrácia máig viseli a kommunista párttal végrehajtott fúzió következményeit. Létezik ugyan egy MSZDP nevű párt, ám egyetlen képviselője az MSZP soraiban foglal helyet a parlamentben.
Györki Imre © http://www.rev.hu |
Györki bátran kiállt a munkásság jogaiért, elítélte az 1921 évi III. törvénycikket, mely a „az állami és társadalmi rend erőszakos felforgatását”, a „nemzetrágalmazást” és a „nemzetgyalázást” bűntettnek minősítette, és megtorlásaként a statáriális bíráskodást is lehetővé tette. Amikor 1925 októberében Rákosi Mátyást és társait letartóztatták, Györki interpellációt intézett az igazságügyminiszterhez. Hangsúlyozta, hogy nem vállal semmiféle közösséget Rákosiékkal, undorodik a bolsevizmustól, de ugyanígy undorral van eltelve a Rákosiék ellen statáriális eljárást tervező kormányintézkedéssel szemben. Követelte, hogy miután perjogilag nem áll fenn a lázadás esete, az ügyet rendes, és ne a statáriális eljárás szabályai szerint bonyolítsák le. Ami meg is történt. Rákosi valószínűleg Györkinek köszönhette, hogy nem akasztották fel, és természetesen ezt soha nem bocsátotta meg neki.
Györki Imre mauthauseni "igazolványa" |
Györki 1920 után lépett politikai pályára, miután a munkásbiztosításban és a szakszervezetek részére végzett jogi munkában nagy tapasztalatot szerzett. 1924 őszén elvállalta Eskütt Lajos védelmét, aki Nagyatádi Szabó István miniszter személyi titkáraként a Bethlen-féle kisgazdapárt finanszírozási botrányába keveredett, vesztegetési ügy vádlottjává vált. (A ma már elfelejtett história feltűnő hasonlóságot mutat Tocsik Márta ügyével, azzal a különbséggel, hogy aki 1924-ben befizetett a pártkasszába, hálából lókiviteli engedélyt kapott.) Györki a parlament színe előtt vonta felelősségre Horthy bizalmasát, Bethlen Istvánt, a legmagasabb körökig elérő korrupció miatt. De az ülést levezető Scitovszky Béla házelnök megvonta tőle a szót és tizennégy társával együtt erőszakkal eltávolíttatta, az őrséggel vonszoltatta ki az ülésteremből.
Györki a későbbiekben is bírálta a miniszterelnököt. Érdemes itt felidézni, már az „áthallás” miatt is, mit mondott Bethlennek 1929 végén, amikor a világgazdasági válság hullámai elértek Magyarországra. „Az országot megmenteni csak úgy lehet, ha ez a kormány átadja a helyét, és olyan kormányzat következik utána, amely a gazdasági életet talpra tudja állítani, és nemcsak ígéri a gazdasági élet talpra állítását, hanem azt valósággal meg is cselekszi. Ennek a kormányzatnak lesz azután feladata, hogy a közterheket ne emelje, ne úgy akarja az államháztartás egyensúlyát rendbehozni, hogy a bevételi forrásokat megnöveli, hanem ellenkezőleg, csökkenti a kiadásokat.”
Szocdem demonstráció, 1945. Mára egy képviselő maradt - az MSZP soraiban ül. © Magyar Elektronikus Könyvtár |
Ebben a helyzetben készült 1946 novemberében az SZDP vezetésének címzett, de rögtön az angol és amerikai követségre is eljuttatott Peyer-féle memorandum. Ezt a félreállított Györki Imre fogalmazta, és rajta kívül Valentiny Ágoston, Brumiller László, Pozsgai Gyula és Müller Márton írta alá. A „jobboldali szocdemek” lényegében a kommunistákkal folytatott addigi együttműködést támadták, és felvették egy új összetételű, az MKP nélkül megalakuló koalíció lehetőségét arra az időre, amikor a megszálló szovjet csapatok elhagyják az országot.
Sipos Péter, aki a Múltunk című folyóirat 1999/1-es számában közölte az életrajzát, taktikai hibát vet a politikus szemére. „Györki ott hibázott, hogy a Peyer inspirálta bírálatban a személyes sértődésből adódó és a vezetés megszerzését célzó törekvéseket nem választotta el az ország és a párt helyzete miatt érzett jogos aggodalomtól. Ha nem akart csatlakozni Szakasitsékhoz, akkor követhette volna a Bán-Kéthly vonalat, amely az SZDP teljes függetlenségének megőrzésére irányult. A Peyer-Györki csoport fellépése azonban éppen az ő pozícióikat gyengítette, erőket vont el, megosztott a figyelmet és lehetővé tette a kommunisták számára, hogy mindenkit, aki önálló szociáldemokrata vonalat követ,’peyeristának’ bélyegezzenek.”
Nem biztos, hogy a bírálat jogos. Gyakorlatilag 1945 után a magyar szociáldemokrácia sorsa meg volt pecsételve, akármilyen stratégiát is választ. Kíméletlenül leszalámizta őket a Rákosi klikk, nemcsak a Bán-Kéthly féle centrumnak, de még a baloldali szocdemeknek is ugyanaz lett a sorsa, mint Györki Imrének és a többieknek, ha nem emigráltak, mint Peyer. Az ÁVH letartóztatta őket, általában életfogytiglani börtönt kaptak, ugyanazokkal a vádakkal, mint Györki. Talán akkor tették volna jobban, ha kollektíven emigrálnak, mint a cseh szociáldemokraták, akik nyugaton legalább formálisan életben tartották a pártjukat, és az 1990-es választásokon visszatérhettek a prágai parlamentbe.
A „történelmi” magyar szociáldemokraták napjainkig sem kaptak elégtételt. Györki Imrét is csak a halála után, 1962 augusztusában, zárt tárgyaláson, „bizonyítékok hiányában” mentették fel a koholt vádak alól. Mi több: a rendszerváltás után, a külföldön élő lányának küldött periratokból is gondosan kihúzták az őt meghurcoló bírák, ügyészek, nyomozók neveit. Ugyanakkor létezik egy MSZDP nevű párt, melynek egyetlen képviselője az MSZP soraiban foglal helyet a parlamentben. Vagyis a magyar szociáldemokrácia máig viseli az egykori leszalámizás, majd az Rákosi Mátyás pártjával végrehajtott fúzió következményeit.
Pelle János