SZDSZ-arcképvázlat, párttörténeti háttérrel
Történelmi mélypontra zuhant az SZDSZ voksszerző potenciálja. A liberális kormánypártra csupán az össznépesség egyszázada szavazna. Nyilván ez inspirálta Kozák Gyula pártalapítót, hogy sok dolgot a vezetők fejére olvasson. Felvetéseit a maguk teljességében korántsem osztjuk. Ugyanakkor kritikája elolvasásra, illetve viszont-bírálatra méltó.
Anno 1989. |
Ha az SZDSZ jövőre nyomtalanul eltűnne a politikai süllyesztőben, úgy is maradandó hatást tett a demokratikus fejődésre. Előzménye, az illegális, szamizdatos „másként gondolkodás” nagy jelentőségű, tiszteletreméltó ügyet képviselt. Szervezett formában csak ők kérdőjelezték meg a diktatúra értékrendjét, a pártállam gyakorlatát. Ugyancsak elévülhetetlen fegyvertényük, hogy általuk nyert polgárjogot nálunk egy, korábban csak marginális szorongattatásban létező társadalom-és gazdaságfilozófia. A klasszikus liberális eszméket a modern szabadelvű gondolkodással ötvöző politikáról beszélünk. Érdeme továbbá a valahai SZDSZ-garnitúrának, hogy a Kerekasztal-tárgyalások (és az MDF-fel kötött paktum) révén 1989-90-ben létrejött a jogállami demokrácia. De a hősi múlt ragyogására árnyékot vet(het), hogy a kialakított intézményrendszer politikai tartalommal való feltöltésében nemigen voltak sikeresek.
Kis János, az SZDSZ első elnöke. Akkor még négy igen volt. |
Nem véletlen, hogy a korabeli SZDSZ-holdudvar radikálisai (pl. Tóth Gy. László) ma is radikálisok, csak éppen a jobboldalon. Így a kisember inkább a „nyugodt erőt” felmutató MDF-re szavazott. Ugyancsak volt szerepe a „radi-szadinak” a jogsértő, puccsízű taxisblokád SZDSZ-es felkarolásában. (A blokádot szabad demokrata képviselőként annak idején támogató Vass István az idei kurucinfós hídzár résztvevőit is buzdította.) A lakosság életét tovább nehezítő utcai akciózás nemigen tett jót a pártnak.
Ehhez képest utána – a Demokratikus Chartával – időnek előtte engedte ki az MSZP-t a politikai gettóból. Ahelyett, hogy önálló arcélű programépítést folytatott volna, antifasizmus címszóval értékalapú együttműködésbe fogott a posztkommunistákkal. Az MDF szélsőjobboldali, horthysta tendenciáival szemben indokolt volt küzdeni. De ehhez nem volt szükség a diktatórikus félmúltjuk miatt kompromittált szocialistákra. A Horthy- és Kádár-nosztalgiával szemben egyaránt ütőképes liberális alternatívát kellett volna nyújtani. Rég tudjuk: a Charta-politikától az SZDSZ támogatottsága nem emelkedett. Ehelyett szövetségük abszolút nyertesévé a párialétből kikecmergő MSZP vált.
Pető Iván és Kuncze Gábor.Talán elég lett volna a szocikat kívülről támogatni © Horváth Szabolcs |
Az SZDSZ elmulasztotta világossá tenni: a baloldallal való együttműködés csupán pragmatikus, kényszer szülte, taktikai lépés. Amire döntésük kizárólag az ország rendbetétele miatt esett. Tehát nem hosszú távú érzelmi, politikai vagy ideológiai kooperációról van szó, a dolog nem szerelmi kapcsolat, hanem rövid futamidejű érdekházasság. Identitáserősítő jelleggel folyamatosan sulykolni kellett volna: a liberalizmust nemcsak az antiszemitákkal időnként összekacsintó jobboldaltől, de a posztkádári baloldaltól is univerzumnyi szakadék választja el. Hogy teljesen eltérően gondolkodnak ’56-ról, a piacról, a szabadságjogokról. Illetve leszögezni: a pufajkás Horn erkölcsi pedigréjén jottányit se változtat a kényszerszövetség.
Ehelyett megtörtént, amit a jobboldalon pejoratívan használt „balliberális” címkeszó előre jelzett. A két tábor emocionálisan, háttérbázis és klientúra szintjén is összeolvadóban volt. Így Horn gond nélkül bedarálhatta, felmosórongynak használhatta „kormányos társait”. Bár az SZDSZ-nek leghamarabb a Tocsik-ügy, legkésőbb a vatikáni szerződés idején kilépést parancsolt nemcsak az önérdek, de az elvszerűség is, nem tudott rugalmasan leszakadni. Összenőtt, ami nem tartozik össze. Tölgyessy Péter „elengedésével” a párt lemondhatott a mérsékelt jobboldali, liberálkonzervatív szavazatokról is. (Fura mód Kozák Gyula levelének „veszteségeink” bekezdésében pont ő nem szerepel.) A Fidesz 1998-as győzelmével integrálta őket.
Liberálisaink hozzáragadtak a baloldalhoz. Utána – immár tíz év óta – a parlamenti küszöböt felülről súroló kispárt lett belőlük. És ha így megy tovább, hamarosan alulról szagolják majd a küszöböt. Mikor 2002-ben az SZDSZ újra hatalomközelbe jutott, egy teljes cikluson át nem csinált semmit. Hacsak nem tekintjük cselekvésnek, miszerint bűntársként asszisztált a Medgyessy-féle száznapos osztogatáshoz. Melyet lehet, unokáink is nyögni fognak. Aztán pedig az orbáni hazugságok leleplezése mellett, félállásban besegített a gyurcsányi hazugságok elleplezésében. Amivel megvalósította a kettős mérce erkölcsi tényállását. Hatásos ügynöktörvény, meleg jogegyenlőség, fogyasztó- és áldozatpárti drogpolitika sehol.
A tavalyi újrázást követően pedig látszatpolitika. Népszerűtlen intézkedések okos magyarázata, karakán bevállalása helyett reformbénázás. Kiadáscsökkentés helyett adóemelés. A MÁV drasztikus, leépítős-racionalizálós kitakarítását mellőző piti szárnyvonal-nyesegetés. Korrupciószagú sztrádaumbuldák. Olyan antiliberális pótcselekvések, mint a nőkvóta, az elemi iskolák visszakörzetesítése, felsőoktatási bónuszpontok a hátrányosaknak vagy a gyűlöletbeszéd perelhetősége. Családjogi kapituláció az azonos nemű párkapcsolatok törvényesítésében. Gesztusok hiánya olyan „emberarcú” Fidesz-politikusok irányába, mint Kósa Lajos vagy Pokorni Zoltán.
A legszebb az egészben, hogy a Kozák-levél is antiliberális pártkritikával akarná a helyes útra visszaterelni az SZDSZ-t. Fájlalja „hogy a nagytőke, a korrupció, a kivagyiság hogyan férkőzhetett be közénk, akik a társadalmi egyenlőség, a szociálliberalizmus mellett tettük le a voksunkat.” Szerintünk a nagytőke beférkőzés helyett éppenséggel reménytelenül figyeli a pártot. Látván, hogy képtelen piac- az és versenypárti klímát teremteni. Amellett a liberalizmus soha nem ígért szociális egyenlőséget. A szabadelvű társadalomfilozófia a természetes egyenlőtlenségen alapul. Realistán belátja, a különbségeket esélyteremtéssel, piackonform felzárkóztatással, rászorultsági szociálpolitikával csökkenteni lehet, megszüntetni nem. Különben mehetünk vissza ősközösségbe.
Még egy gyöngyszem: „hagyjuk, hogy a rendőrség elbizonytalanodjon”. Ha Kozák Gyula figyelmét elkerülte volna: a karhatalom mifelénk nagyon is duzzad az önbizalomtól. Gumibotoz, viperával hadonászik, kordont emel, újságírókat állít elő. Törvénytelen demonstrációkat oszlat fel – jogsértően. Végül még egy idézet: „hagyjuk, hogy a bíróságok háborús bűnösöket rehabilitáljanak”. Igen, egy demokráciában a politikának hagynia kell az igazságszolgáltatást dolgozni. S liberális pluralizmusban a bűnöst is rehabilitálják, amennyiben jogsértő tárgyalás szolgált elítélése alapjául. (A népbírósági praxisban ilyesmire bőven volt precedens.)
Legvégül, az SZDSZ perspektívátlanságát látva így sóhajthatnánk: mit tegyen egy liberális párt vezetése, ha a belső ellenzék jeleseinek némelyike antiliberális csodareceptet akarna rátukmálni?
Papp László Tamás