2013. december. 16. 06:03 Tallián Miklós Utolsó frissítés: 2013. december. 16. 09:01 Nyüzsi

A nyelvoktatás lenyúlásáról

Nem bonyolult politikai összeesküvés van itt, hanem egyszerű, piacbefolyásolással elért lopás.

Indokolatlanul kis nyilvánosságot kapott, de nemsokára lényegében csak a nagy nyelviskolák valamelyikében lehet majd nyelvet tanulni, legalábbis hivatalosan, annak ellenére, hogy az illetékes minisztérium ezt tagadja.

Felmerülhet, hogy mi ezzel a kormány célja, esetleg az, hogy direkt analfabétákat képezzen, hogy minél jobban elszigetelje a népet a külvilágtól, hogy így készítse elő a további, hasonló irányú lépéseket? Lehet, de kétlem, nézzünk csak rá a kormányra és az apparátusra, képesek volnának maguktól ilyen bonyolult tervet kitalálni? Aligha.

A valós magyarázat sokkal inkább az, hogy a kormányzatnak ezzel a rendelkezéssel az égvilágon semmi célja nincsen, mivel néhány kivételes területet leszámítva semmivel sincs semmilyen célja. Ezek a kivételes területek: foci, olvasson mindenki Wass Albertet, hogy a megfelelő módon épüljenek az autópályák, és hogy az úgynevezett külföld ebbe ne szóljon bele (mert megbukott a Nyugat, és mert akkor az autópálya-építésbe is beleszólnának).

Azt, hogy ezek a nagyberuházások és a köréjük épült államszervezet hogyan működnek, már rég mindenki tudja a vonatkozó korrupciókutatásokból, és egyszerűen annyi történt, hogy néhány élelmesebb piaci szereplő felismerte, hogy a maradék a kormányzatot nem érdekli, kiadják valakinek, aki ideológiailag szimpatikus dolgokat mond, függetlenül attól, hogy mennyire buta vagy milyen érdekeket képvisel, így került például az oktatás Hoffmann Rózsához, és lecsaptak a nekik szimpatikus zsákmányra.

Valószínűleg így született a nem is kormányzati számítógépeken készült trafiktörvény, valószínűleg ezért volt DJ-vizsga, és valószínűleg ez történik most a nyelvoktatással is: az élelmesebb szereplők rájöttek, hogy a nagyberuházásokál látható state capture mintájára ők is monopolizálhatják maguknak a piac egy részét azokon a területeken, amelyek a kívül esnek a kormány érdeklődési körén, csak a megfelelő szintű hatóságnál kell meggyőzni néhány jogalkotót.

Ez pedig valószínűleg nem nehéz, ezeket az ügyleteket ugyanis nagyban megkönnyíti, ha a minisztériumok vezetését politikailag-üzletileg megfelelő társaság adja, a szakmai stábot pedig tapasztalatlan, másod- és harmadosztályú képzettségű, ámde végtelenül lojális pályakezdőkre cserélik akár paranoiából, akár pont az állam elfoglalását megkönnyítendő.

Nem bonyolult politikai összeesküvés van itt, hanem egyszerű, piacbefolyásolással elért lopás, annak mintájára, ahogy a nagyok csinálják, és az a tragikus, hogy amikor a jelenlegi kormány megbukik, ezek a módszerek már normának fognak számítani, és az amatőrök által szétzilált, döbbenetesen gyenge minőségű joganyag lehetetlenné fogja tenni a normális rend helyreállítását.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.