A Nemzeti Választási Iroda vezetője gyakorlatilag bejelentette, hogy munkatársaival szervezett csalásra készül 2014-ben. Aztán azt jelentette be, hogy mégsem, vagy nem annyira. A Fidesz pedig természetesen Portik Tamás, Szilvásy György, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon ördögi négyesét húzta elő. Ezek a férfiak a Fidesz szerint már 2010-ben is manipulálták a választást.
Nem, ebben az ügyben nem az az érdekes, hogy a Fidesz-kormány gőzerővel dolgozik a külhoni magyarok honosítási kérelmein, hogy meglegyen az áhított 300 ezernyi pluszszavazat. Nem az az érdekes, hogy az illetékes vezető köztisztviselő olyan derűs könnyedséggel nyilatkozik a határon túliak választási mikéntjéről, hogy arról a nemzetietlen ellenzéknek rögtön a választási csalás jut eszébe. Még csak az sem annyira érdekes, hogy nevezett illetékes köztisztviselő, miután rámutatnak nyilatkozata derűs könnyedségének tarthatatlanságára, javított-bővített kiadással áll elő.
Először ugye volt ez: "Feladhatja postán abban az országban, amiben lakik, feladhatja postán a Nemzeti Választási Iroda részére ezt a levelet, de eljuttathatja a választást megelőző 15. naptól az adott országban lévő konzulátusokra, nagykövetségekre. Ott majd lesz egy ilyen postaládának nevezett urna, ahol nem kell semmit sem igazolni, hanem bedobhatja. De bedobhatja akár az egész faluét is, hogyha valakit megbíznak azzal, hogy szedje össze, és vigye már be a konzulátusra, mondjuk Csíkszeredára ezeket a levélszavazatokat, borítékokat."
Aztán jött a javított-bővített: "...a szavazólapot beteszik egy teljesen üres borítékba, amire nincsen ráírva semmi. Ezt a lezárt borítékot pedig belerakják egy másik borítékba, amelyben benne van az, hogy ki az, aki szavazott. Ezt a levélcsomagot kell feladni a Nemzeti Választási Iroda címére. Azt, hogy abban mi van, hogy ki kire vagy melyik pártra szavazott, senki nem láthatja. Ugyanis a levelek feldolgozásakor csak a külső borítékot bontják fel, amelyben ott van a neve annak, aki szavazott, megnézik, hogy valóban regisztrált-e a választásra, és megfelel-e minden feltételnek, például, hogy a belső boríték le van-e ragasztva."
De még egyszer mondjuk, nem ez az érdekes, hiszen mindez a három éve kormányzó izé kommunikációjának szerves része, esszenciája, a slendrián fogalmazás ("nem kell semmit sem igazolni"), a ködösítés, a helyesbítés után megmaradó kételyek (hogyan azonosítják a regisztráltakat, hogyan veszik elejét annak, hogy valaki mások nevében adjon le szavazatokat, akár "az egész faluét is"). Ami igazán érdekes, az az államkormánypárt reakciója erre az egészre: "a Portik-ügy és a Szilvásy-ügy lebuktatta a maffiabaloldalt, hogy a hatalomért bármire képes. Az alvilággal is lepaktáltak, hogy a 2010-es választásokat manipulálják: megfigyeltek, hazudtak, lehallgattak, kémkedtek. Egyedül a bukott baloldal, a vereségébe beletörődni képtelen Gyurcsány-Bajnai-szövetség az, amely veszélyezteti a választások tisztaságát."
Nézzük sorjában ezt a töménységében is sok szempontból informatív, érdekes közleményt. 1) amit a Portik- és a Szilvásy-ügyről most tudunk, abból egyetlen dolgot biztosan leszűrhetünk: a 2014-es választás tisztaságához nem volt köze (arról ezzel szemben valóban sok mindent elmondanak ezek az ügyek, hogy a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány időszakában milyen állapotban voltak a magyar titkosszolgálatok); 2) olyan nyelvi megoldás nem létezik, hogy "lebuktatta, hogy"; 3) a Portik-ügy eddigi ismereteink szerint nem kapcsolódik a 2010-es választások tervezett "manipulálásához" sem (ha hihetnénk a Fidesznek, a Gyurcsány-Bajnai-kormány ördögi manipulációja vezetett volna a Fidesz kétharmadához; ám a helyzet az, hogy a két miniszterelnök kormányzásának minősége önmagában is elegendő volt a NER létrejöttéhez); 4) bizonyításra szorul a "megfigyeltek, hazudtak, lehallgattak, kémkedtek" kitétel is, pláne ebben a kontextusban; 5) akárcsak az, hogy az egyelőre létre sem jött Gyurcsány-Bajnai szövetség az, amelyik valami rejtélyes módon "veszélyezteti a választások tisztaságát", miközben nem Gyurcsány és Bajnai beszéltek igazolás nélküli tömeges szavaztatásról, hanem a Nemzeti Választási Iroda vezetője.
Hacsak nem azzal veszélyeztetik a választások tisztaságát, hogy indulni akarnak.