Vállalat + Vezető hvg.hu 2016. november. 08. 07:15

Azoknak is betett az orosz embargó, akik nem is exportáltak

Magyarország szempontjából nem volt jelentős a kieső orosz agrárexport, végül mégis a legtöbb élelmiszeripari és mezőgazdasági cég nehéz helyzetbe került az intézkedés miatt.

A 2014. augusztus 7-én bevezetett és 2017. december 31-ig meghosszabbított orosz embargó Magyarország szempontjából nem tűnt meghatározónak, mert a kieső agrárexport nem jelentős. Azonban a szomszédos országokból az embargó miatt ideáramló élelmiszerfelesleg – melynek korábbi felvevőpiaca Oroszország volt – lenyomta az árakat a magyar piacon is, ami nehéz helyzetbe hozta az ágazat szereplőit – állapították meg az Erste Agrár Kompetencia Központ szakértői.

Előzmények
2014-ben az ukrán-orosz konfliktus hatására az Európai Unió politikai és gazdasági szankciókkal próbált nyomást gyakorolni Oroszországra, és embargót vezettet be a marhahús, a sertéshús, a gyümölcs- és zöldségtermékekre, illetve baromfi-, hal- és tejtermékekre. Az EU-tagországok 2013-as orosz exportja összesen mintegy 120 milliárd euróra rúgott. Ennek durván egytizedét, 11,9 milliárd eurót tették ki az agrártermékek. Az embargó jellemzően az Oroszországgal szomszédos EU-tagállamokat érinti jelentősebb mértékben. A 2013-as adatok alapján a balti államok esetében az orosz export aránya több mint 17 százalék, ezzel szemben Lengyelországban ez az arány 5 százalék körüli, Magyarországon és Németországban pedig még kevesebb volt.

Minisztériumi számítások szerint 2016 tavaszáig az oroszországi embargó mintegy 4,5 milliárd dollár kárt okozott a magyar gazdaságnak, ennyire becsülhető a kieső export értéke. Az összeg tizede – mintegy 450 millió dollár – a magyar agrár- és élelmiszergazdaság közvetlen kára. A kiviteli tilalom az élő állatok és állati termékek csoportját érintette legérzékenyebben, de az almatermelők esetében is romlott a pozíciónk.

Az embargó azonban nem csak az orosz piacukat elvesztő agrár-, illetve élelmiszeripari vállalkozásokat sújtotta, hiszen a magyar belpiacon is éreztette árcsökkentő hatását a szomszédos államokból származó élelmiszerfelesleg, amelynek a korábbi felvevőpiaca Oroszország volt. Az orosz embargó kapcsán az érintett termékek esetében felerősödő árverseny azt a világtendenciát erősíti, hogy csak a legversenyképesebb, legnagyobb hozzáadott értéket előállító cégeknek van esélye a túlélésre, ill. a növekedésre.

Milyen jellegű kihívást jelent a hatékonyság növelése az érintett ágazatok számára?

Hústól a zöldségekig

A húsiparban, de főleg a sertéstenyésztésben dolgozó szakemberek a hatékony termelés feltételeként a fejlett technológia, a genetika, illetve a telepi menedzsment és szakképzettség fontosságát hangsúlyozzák. A technológiai lemaradása az európai mezőnytől nem csökkent, sőt a leszakadás már a környező országok húsiparához mérten is érzékelhető.

A szükséges fejlesztési beruházások nem indultak el megfelelő nagyságban, mivel az ágazat szereplőinek többsége eredményesség hiányában nem rendelkezik fejlesztési forrásokkal. Végül az egyre erőteljesebben jelentkező szakemberhiány mára a napi termelést befolyásoló tényezővé vált.

A tejágazatban megvannak a jó alapadottságok, a problémát az együttműködés alacsony szintje, a szaktudás, a tartástechnológia színvonala jelenti, de sokat lehetne javítani a takarmánygazdálkodás színvonalán is. A támogatási rendszer jelenlegi szabályai kedvezőtlenül érintik az 1200 hektár feletti földterületet használó tehenészeteket, az alaptámogatás (SAPS) elvonása miatt. Az összes hazai nyers tej 80-90 százalékát feldolgozó, nagyvállalatnak minősülő tejüzemeknek pedig nincs lehetőségük pályázati forrásokat igénybe venni, illetve az áfacsalással is küzdeniük kell. Az export és az import egyenlege bár nagyjából nullszaldós a tej egyenértékére vetítve, viszont fontos különbség, hogy amíg alacsony feldolgozottsági fokú, nyers tejet viszünk ki, addig magas feldolgozottsági fokú termékeket hozunk be, tehát mások munkáját fizetjük meg.

A magyar zöldség-gyümölcs kivitel mindössze 5 százaléka irányul Oroszországba, de az ágazat fejlesztési stratégiája 2020-ig az orosz piacon történő eladások növelésén alapult. A magyar zöldség-gyümölcs ágazat szempontjából az embargó tehát elsősorban a piacépítési tervek megvalósítását nehezíti, mivel a korábbi tervek arról szóltak, hogy az ágazat exportjának a 30 százalékát 2020-ig Oroszországba szeretnék kivinni a magyar termelők.

Az oroszok nem is jártak olyan rosszul

Az embargó bevezetése óta az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium szerint az élelmiszerárak bár 31,6 százalékkal nőttek, ugyanakkor az állami mezőgazdasági fejlesztési program felgyorsítása szempontjából a körülmények kedvezőbbek lettek, mivel az állami támogatással épülő üzemeknek egyelőre nem kell számolniuk az EU-s versenytársakkal. E kedvező gazdasági környezetben az orosz baromfihús-ágazat felfelé ívelő pályára állt. A termelés átlagosan évi 10 százalékkal bővül. Hasonló tendenciák érvényesülnek a sertéságazatban is. Az európai behozatalra elrendelt tilalom előtt az oroszországi sertéshús-fogyasztás felét dániai, spanyolországi és németországi import fedezte. Ennek kiváltására Oroszország azóta megnövelte importját például Brazíliából, Ázsiából és latin-amerikai országokból.