2006. április. 24. 13:24 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. április. 24. 16:00 Választás 2006

Hogyan alakult a második forduló a meglepetéskörzetekben?

A választások első fordulóját követően leginkább az foglalkoztatott bennünket, hogy sikerül-e a Fidesznek a 2002-es mozgósító turnét hasonló hatékonysággal megismételnie, elbízzák-e magukat, s távol maradnak-e a baloldali szavazók, illetve kiállnak-e az MDF támogatói a sokat emlegetett jobboldali egység mellett? Összeállításunkban megpróbáltunk minderre választ adni.

Nem sikerült a Fidesznek az, ami 2002-ben. Akkor úgy veszítettek, hogy majdnem sikerült a választási küzdelem állását megfordítaniuk, most úgy veszítettek, hogy hasonló hajrára szinte sanszuk sem volt. Orbán Viktorra még mindig sokan kíváncsiak (többen, mint a kormányfőre) karizmája mégis megkopni látszik, tűzoltómunka jellegű országjáró kampányát is késve kezdte el, s amikor elkezdte, akkor sem tudott kellő erőt sugározni. Miniszterelnök-jelölt titulusát levetette, korábbi szövetségese kikosarazta.

Percről percre
Orbán kitart a programja mellett, de akár az egész Fidesz-elnökség lemondana. Dávid új jobboldalt akar, Hiller júniusra ígéri, hogy hozzálátnak a reformokhoz. Kövesse nyomon a választással kapcsolatos híreket, külföldi lapvéleményeket, reakciókat percről percre itt, a hvg.hu oldalán!
A szocialisták eközben – mint a varrógép – végigzakatolták szinte az összes szoros eredményt hozó választókerületet, s figyelmeztették szavazóikat, ne aludjanak el. Bizonyosan ennek köszönhető, hogy az MSZP számos helyen nemhogy megtartotta bázisát, de a – feltehetően – automatikusan a szocialista jelöltre szavazó szabad demokrata-szimpatizánsokon kívül még bővíteni is tudták azt. (Hogy kikből, azt gyorselemzésünkben csak találgatni tudjuk.)

Inkább azt állapíthatjuk meg: akik az első körben nem a Fidesz jelöltjére szavaztak, azok nem szívesen támogatták a második körben sem. Megvizsgálva például a XVII. kerületi adatokat, azt látjuk, hogy a Riz Levente Fidesz-KDNP-jelölt a Centrum, a MIÉP, az MDF, s egy független jelölt voksolóit összeszedve, s a koalíciós erők szavazóinak tömeges távolmaradása esetén bizony megszorongathatta volna a szocialista Alexa Györgyöt, ám azok a szavazók, akik Orbán Viktor és a Fidesz szerint a koalíció ellen szavaztak, nem voltak hajlandók a Fidesz jelöltjét támogatni. Alexa az összes balliberális szavazatot besöpörte, Riz Levente viszont alig tudta növelni szavazótáborát.

Orbán a két forduló között
© hvg.hu
A baranyai Siklós körzetében a szocialista Kocsi Lászlónak sikerült fordítania: a papírforma szerint az MDF szavazóinak legalább negyede második pártként a Fideszt választaná, ám csak ötödük a szocialistákat. Kocsi László azonban láthatóan több szavazatot hódított el a fórumos szavazóktól, mint a fideszes Kékkői Zoltán.

Bács-Kiskun megye 1-es számú kecskeméti körzetében a Fidesz jelöltje, Nyitray András annak ellenére nyert, hogy az első körben az MSZP-SZDSZ közös jelöltje vezetett, s az MDF nem léptette vissza jelöltjét. Nyitray azonban kevesebb szavazatot kapott, mint két hete; viszont a szocialista Balogh László szavazói még nagyobb számban maradtak otthon, pedig elegendő lett volna, ha éppen ugyanannyian rá szavaznak, mint az első körben; megnyerte volna a körzetet. Ugyanez igaz a kecskeméti 2-es választókerületre, ahol a szocialista Szécsi Gábor szavazói közül kilencszázan otthon maradtak (netán elbizonytalanodtak), így a fideszes Horváth Zsolt a miépes-fórumos átszavazókkal győzött.

A békési gyulai választókerületről azt írtuk nemrég: a szavazókat nem igazán érintette meg az első forduló előtti adatbázis-botrány, s nagy kedvvel támogatták Tóth Imre fideszes jelöltet. Nos ez igaz, de míg Tóth kevesebb szavazót tudott a második körben az urnák közelében tartani, addig a kormánykoalícióra voksolók fegyelmezettebbek voltak, s a szocialista Perjési Klárát segítették mandátumhoz.

A cikk folytatása (Oldaltörés)

A borsodi MSZP-s fölény vitathatatlan, sokan már az első fordulóban mandátumot szereztek (Encs kivétel, ott a Fidesz jelöltje győzött elsőre). A legnagyobb csatát Edelény városa ígérte, ahol két hete a fideszes Molnár Oszkár 39 század százalékkal került a szocialista jelölt elé, s remélhette, hogy a fórumos szavazók is rá adják voksukat. Nos, utóbbi részben így történt, a balliberálisok azonban több embert mozgósítottak most vasárnap, s Gúr Nándor 141 szavazattal került vetélytársa elé.

Bár nem állíthatjuk, hogy Szeged 2-es választókerületében bombameglepetés született, azért tény, hogy Balogh László fideszes jelölt úgy kapott ki, hogy bár az első fordulóban hajszállal alulmaradt a szabad demokrata Sándor Klárával szemben, a visszalépett MDF-es jelölt, valamint a MIÉP szavazóiban okkal reménykedhetett (Sándor közös jelölt volt, elvileg tartalékbázis nélkül). Ráadásul az SZDSZ-es politikus listán már képviselő lett, így Balogh ügyesen azzal kampányolt, jobb, ha vele együtt két politikus képviseli a parlamentben a körzetet. Ez nem jött be, Balogh szavazói többen távolmaradtak az urnáktól vasárnap, míg Sándor Klára újabbakat tudott megszólítani, s nyert.

Szijjártó Péter
A győri 3. számú billegő kerületben jelen állás szerint Balogh József szocialista polgármester bizakodhat, hajszálnyira vezet Szijjártó Péter előtt, bár végeredményben – a külföldön leadott szavazatok összesítésekor – még fordíthat a fideszes képviselő, aki az első körben szintén minimális előnyt szerzett. Mosonmagyaróváron pedig úgy tudott győzni a szocialista Tóth Tiborné, hogy bár az első körben legelöl végzett, fideszes ellenfelének látszólag nagyobb tartalékai voltak. Az átszavazóknak azonban – úgy fest – vasárnapra elment a kedvük a voksolástól.

A szocialisták Hajdú-Bihar megyei meglepetéskörzete Püspökladány volt, itt tulajdonképpen fej-fej mellett végeztek a Fidesz jelöltjével, s utóbbi, Arnóth Sándor, okkal bízhatott a jelentős számú MDF-es és MIÉP-es szimpatizánsra. Akik aztán nagy számban maradtak otthon, vagy szavaztak a mandátumot végül megszerző Csontos Jánosra, aki nyert körzetében.

Jászapátiban – úgy saccoltuk – Szekeres Imrének a második körben meleg pillanatokat okoz az immár MIÉP és – esetleg – MDF szavazói hátszéllel nekiinduló Járvás István, ez azonban nem következett be, Szekeres a korábbinál is több voksot kapott, a fideszes Járvás miatt pedig annyian sem mentek el az urnákig, mint az első körben. (Szekeres javára már az első kör előtt visszaléptették jelöltjüket a szabad demokraták, így tartalékai – elvileg – alig voltak.)

A Pest megyei Gödöllő nagy vesztese lehet a külföldi voksok összesítését követően Gémesi György. Az MDF-Fidesz-KDNP színekben induló polgármester biztos befutónak tűnt. Talán ezért szavaztak rá kevesebben, talán az MDF vezetőivel való szembefordulása verte ki a biztosítékot választóinál. A szocialista Fogarasiné Deák Valéria eközben szorgalmasan begyűjtötte a szabad demokrata voksokat, s még meg is fejelte pár százzal, így ő juthat parlamenti mandátumhoz.

Szombathely 2-es választókerületében Hende Csaba Fidesz-KDNP jelölt voltaképpen fordított első forduló eredményén, ám akkor is csak nüansznyi különbséggel vezetett a szocialista Gaál Angelika, ráadásul az MDF visszalépett helyi jelöltjének szavazói is inkább Hendét támogatták, legalábbis úgy fest (bár párszáz vokssal a szocialista induló is növelte szavazótáborát).

Világosan látszik, hogy az MDF jelöltjeinek esetleges visszalépése igazán nem osztott, nem szorzott. Szavazóik a második körben arra voksoltak, akiket lelkiismeretük szerint a parlamentben szerettek volna látni. Voltak, akiket a szocialista folytatás rémképe lökhetett a Fideszhez, másokat bizonyára utóbbi párt politikusainak intenzív nyomásgyakorlása kergetett egészen a baloldal jelöltjéig. A jobboldali esélyek persze nőttek volna, ha a Fidesz és az MDF a legnagyobb együttműködésben dolgozik, hogy egy ilyen magabiztos politikai erő nem volt a színen, arról legkevésbé a fórumos szavazók tehetnek.

Az eredményeket szemlélve megdőlni látszik az a Fidesz által a két fordulóban hangoztatott értelmezés, hogy „többen szavaztak a kormányváltásért, mint a kormány mellett”. Akik az első körben nem az MSZP, vagy az SZDSZ jelöltjeit támogatták, azok még nem feltétlenül adták voksukat másodszorra a Fideszre.

(Az elemzés az Országos Választási Iroda adatai alapján, az egyéni választókörzetek eredményeinek 98, 38 százalékos feldolgozottságát alapul véve készült. A külföldön leadott szavazatok eredményei április 29-én lesznek elérhetőek.)