Tech techline.hu 2011. szeptember. 08. 08:40

Törölhetetlen fájlok likvidálása

Bosszantó élmény, amikor az ember olyan állományokba fut bele a gépen, amelyeket képtelenség törölni vagy...

Bosszantó élmény, amikor az ember olyan állományokba fut bele a gépen, amelyeket képtelenség törölni vagy átnevezni, mert a rendszer még ragaszkodik hozzájuk valamilyen okból. A ragaszkodás persze sok esetben nem ok nélküli: lehet szó olyan fájlról, amelyre valóban folyamatosan szüksége van a Windowsnak, vagy például olyanról is, amelyet egy futó folyamat vagy program használ éppen a háttérben. Vagy a legegyszerűbb példa: ha éppen dolgozunk egy dokumentumon a Wordben, a rendszer szintén nem engedi azt törölni, amíg a szövegszerkesztőben nyitva van.

Bármi is legyen az ok, ha olyan állományról van szó, amelyről garantáltan tudjuk, hogy nem létfontosságú, de a rendszer nem akarja elengedni, jól jöhet az iObit Unlocker névre hallgató freeware alkalmazása. Ezzel a programmal gyakorlatilag egy mozdulat a tiltás feloldása, majd a fájl törlése, átnevezése.

Két módszerrel is használhatjuk. Először is beül a Windows helyi menüjébe, így egy fájlon kattintva a jobb egérgombbal, a menüben megtaláljuk az iObit Unlocker menüpontot. A másik megoldás, hogy elindítjuk a programot, majd az ablakára "dobáljuk" a feloldani kívánt állományokat. A végeredmény mindkét esetben ugyanaz: megjelenik egy ablak, amelyben a Feloldás feliratú gombra kattintva felszabadíthatjuk az állományt (ha a gomb melletti kis lefelé mutató nyílra kattintunk, akkor rögtön végrehajtható a törlés, átnevezés, mozgatás, másolás parancsok egyike is a feloldás után).
A program azt is mutatja, milyen alkalmazás vagy folyamat zárolta a kérdéses állományt, így ez alapján is eldönthetjük, mennyire fontos valójában a fájl a rendszer számára.

Az iObit Unlocker nagyon hasznos kis alkalmazás (néha még digitális kártevők eltávolításában is segíthet), használata viszont fokozott körültekintést igényel, hiszen akár egy éppen készülő munkánkat, akár egy a rendszer számára létfontosságú fájlt is likvidálhatunk vele. Éppen ezért csak akkor használjuk, ha valóban tudjuk, mit csinálunk, különben könnyen adatvesztés lehet a vége!

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.