Tech techline.hu 2011. szeptember. 13. 08:20

Parallels Desktop 7: Windows a Macen, egyre kényelmesebben

A Parallels Desktop az egyik legjobb megoldás, ha az OS X mellett Windowst is szeretnénk használni, anélkül, hogy...

A galéria megnyitásához kattintson erre a képre

A Parallels Desktop az egyik legjobb megoldás, ha az OS X mellett Windowst is szeretnénk használni, anélkül, hogy ehhez újra kellene indítani a gépet és a Boot Camp segítségével telepített Windowst elindítani. A virtuális gépben "tartott" Windows bármikor startolhat, a telepített windowsos programok futnak külön ablakban, vagy az OS X-es alkalmazások között elvegyülve, használhatunk közös vágólapot, mindkét rendszer eléri egymás állományait stb. Rengeteg előnye van a virtuális gép használatának, arról nem is beszélve, hogy mindez persze nem csak Windows esetében működik, hiszen Linuxot, Chrome OS-t vagy éppen egy másik OS X (Lion) példányt is tudunk így használni. A megoldás elsősorban a több platformra fejlesztőknek előnyös, illetve azoknak, akik frissen tértek át Windowsról OS X-re.

A Parallels eddig is nagyon megkönnyítette az áttérést, az új verzió pedig még több extrát rejt. A programról korábban közreadtunk egy részletes galériát, ezt az első képre kattintva érik el olvasóink!

Gyorsulási verseny
Ahogy az lenni szokott, az új Parallels változat gyorsult is a korábbi változathoz képest. Ez egyértelműen érezhető (kb. másfél hetes használat során ezt már bátran kijelenthetjük), de a készítők mérései alapján a PD7 akár 45 százalékkal gyorsabb grafikus teljesítményre is képes, mint a PD6. Emellett a rendszerek indulásakor is kb. 60%-os gyorsulás tapasztalható, sőt, a fájlkezelés is gyorsult. Ugyancsak jót tett a programnak a 64 bites GUI elkészülte, amely teljesen Cocoa alapú.

Mindent egybevetve a gyorsulás abszolút tetten érhető a használat során, ha pedig kellő mennyiségű RAM (4 GB fölött) van a gépben, úgy használhatjuk a Parallels 7-ben ücsörgő Windowst és alkalmazásait, mintha az OS X részei lennének. Nem tapasztalni lassulást, még egy korábbi Core 2 Duo processzor esetén sem.

Felkészülve a Lionra
A Parallels 7 másik nagy előnye az előddel szemben, hogy nem csak nagyjából kompatibilis a Lionnal, hanem teljesen kihasználja annak lehetőségeit. Így például működik a Lion-féle teljes képernyős mód, a Windows alkalmazások bekerülhetnek a Launchpadbe, így az OS X-es programokkal együtt látjuk azokat, s természetesen akkor sincs gond, ha használjuk a Mission Controlt.

Ami külön érdekesség: az Apple lincenc változásának köszönhetően a megvásárolt Lionból nyugodtan futtathatunk egy virtuális változatot is a Parallelsben, ha mondjuk tesztelési célból erre lenne szükségünk. Emellett számos külső újítással is igyekeztek a programot jobban a Lionhoz idomítani, sőt, még a Súgót is újratördelték.

Egy kattintásos telepítés
A Parallels 7 számtalan módon megkönnyíti a telepítést is. Sajnos csak az USÁ-ban vásárolhatjuk meg Windows licenc kíséretében, de ott ezzel a telepítésről is le van tudva a gond.
Mi kénytelenek leszünk beérni a Fedora Lunix, az Ubuntu és a Chrome OS egy kattintásos telepítésével. Ezeket nem kell lemezképként letöltenünk az eredeti oldalról, majd bajlódni még a driverek telepítésével is, hanem egy kattintással elindíthatjuk a letöltésüket közvetlenül a Parallelsből és a telepítésük is teljesen automatikus.

Természetesen a hagyományos Windows telepítés mindenkinek rendelkezésére áll, így lemezről vagy lemezképből egyaránt feltehetjük valamelyik redmondi rendszert.

Egyéb apróságok
A fentieken felül még közel száz további apró módosítást hajtottak végre a programon, így például fejlődött a migrációs szolgáltatás is, immár az USB kapcsolaton és a külső merevlemezen kívül akár hálózaton keresztül is átemelhetjük adatainkat régi windowsos gépünkről. A hordozható Maceken az akkut is kevésbé emészti fel az új verzió, mint az előd, van új titkosítási eljárás a biztonságos adatátvitelhez, 1 GB-os memóriával ellátott videovezérlőt is használhatunk, van Surround Sound 7.1 és Shader Model 3 támogatás is.

Mobil elérés a virtuális gépekhez
Ahogy eddig, a virtuális gépek elérhetők iOS alól is, így iPhone-ról vagy iPadről egyaránt használhatjuk azokat. Ez a megoldás is gyorsult némileg, illetve van már hang-támogatás és a vágólapot is használhatjuk az iOS és a virtuális gép között.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.