Tech techline.hu 2012. április. 14. 14:03

Sokat ül a gép előtt? Nem baj, egészséges maradhat!

Megdöbbentő, sőt ijesztő dolgokat lehet olvasni az ülőmunka veszélyeiről, ha sarkítanánk, azt is mondhatnánk...

Megdöbbentő, sőt ijesztő dolgokat lehet olvasni az ülőmunka veszélyeiről, ha sarkítanánk, azt is mondhatnánk, belehalunk az ülésbe. De ha ez a veszély nem is fenyeget közvetlenül, a kilók azért szépen rakodnak ránk.

Persze mit tegyünk, ha a munkánk (ami a mai világban gyakran nem 8, hanem 10-12 óra) a számítógép mellé (elé) köt? Végezzünk el néhány egyszerű gyakorlatot!

Állítólag már azzal is leadhatunk 200 kalóriát, ha nem teszünk mást, mint izgünk-mozgunk ülés közben, rázzuk a lábunkat, mozgatjuk a csípőnket, időnként rázzuk a karunkat. Ha gyakran csináljuk ezeket, akkor „becsapjuk” a testünket, hiszen azt érzékeli, hogy mozgunk. Ha pedig eközben még zenét is hallgatunk, önkéntelenül is a muzsikára mozgunk, ezzel is fokozva a hatást.

Sok olyan tevékenység van a számítógép mellett, ami tulajdonképpen hosszabb-rövidebb várakozásra késztet bennünket, például ha nagyobb fájlokat töltünk fel vagy le. Ilyen esetekben ne csak bambán bámuljunk magunk elé, hanem álljunk fel, és csináljunk pár guggolást, néhány kitörést, de még jobb, ha ugrálunk picit.

Szerencsések vagyunk, ha forgószéken ülünk a számítógép előtt. Ekkor elég, ha szembenézünk a géppel, nem mozgatjuk a vállunkat és a felsőtestünket, azonban a csípőnket mozgatva ide-oda forgunk a székkel. Közvetlenül ebéd után viszont ne végezzünk ilyen tornát!

A számítógép előtt ülve tulajdonképpen csak a kezünk (és persze a fejünk) dolgozik, a lábunk tétlenül lóg. Ne hagyjuk, mozgassuk meg kicsit, időnként például biciklizzünk vele.

És végül ami a legfontosabb: minden óra után tartsunk 5 perc szünetet, álljunk fel, nyújtózkodjunk, végezzünk pár karkörzést, hajolgatást. Lehet, hogy a kollegák először furán fognak bámulni ránk, de ennyit csak megér az egészségünk.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.