Tech techline.hu 2012. március. 24. 16:00

Sarkozy: mindenki bűnöző, aki megnéz a weben egy terrorista oldalt…

Érdekes beszámolóra bukkanhatunk a Reuters (és az többi hírügynökség) oldalán.

Érdekes beszámolóra bukkanhatunk a Reuters (és az többi hírügynökség) oldalán. A közelmúltban történt,  Mohamed Merah által elkövetett sajnálatos franciaországi események kapcsán, Sarkozy furcsa nyilatkozatot tett. A lényeg röviden és tömören nagyjából annyi, hogy aki mostantól terrorista-gyanús weboldalakat látogat, arra a „törvény teljes szigorával sújtanak le”. A nyilatkozat minimum érdekes, de inkább aggályos: hiszen Franciaországban, Kínával ellentétben, egyelőre még nem figyelik és cenzúrázzák a teljes internet forgalmat, illetve ezek szerint mégis?

További érdekes kérdések lehetnek: ki dönti el, hogy mitől „terrorista-gyanús” vagy terrorista-támogató egy oldal vagy blog, illetve mit is jelent a „törvény szigora”? Akkor is büntetnek, ha nem Francia állampolgár netezett „rosszfelé” (pl, turista)? Sőt az is érdekes kérdés, hogy a már emlegetett szigor kire sújt majd le? A lenyomozott IP cím végén található router gazdájára, vagy a háztartás családfőjére? Esetleg viszik az egész családot… Hiszen maximum az IP címet lehet visszanyomozni, amivel egy routerig vagy PC-ig jutnak el: ha többen élnek egy háztartásban (esetleg egy kollégiumi gépet találnak, könyvtár, internet kávézó, jkelszó nélküli, nyitott router?), akkor nem lesz egyszerű kideríteni, hogy egész konkrétan ki nézegette a „gyanús” oldalakat. Ráadásul még mindig ott az örök kérdés: mi van akkor, ha egyáltalán nem érdekelnek a terrorista weboldalak - véletlenül kattintunk valahová, máris bűnösök leszünk? Kíváncsian várjuk a technikai és jogi részleteket.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.