Tech techline.hu 2012. január. 30. 16:30

Így készíthetünk lenyűgöző interaktív e-bookokat az iPadre

Az Apple nemrég adta ki az iBooks alkalmazás legújabb változatát, amely már az ún.

Tekintse meg galériánkat a programról, erre a képre kattintva

Az Apple nemrég adta ki az iBooks alkalmazás legújabb változatát, amely már az ún. Textbookok (nevezzük őket az egyszerűség kedvéért e-tankönyvnek) megjelenítésére is alkalmasak (legalábbis iPaden). Az cég - többek között - ezzel  igyekszik megalapozni, hogy táblagépét az oktatásban is sikerüljön elterjeszteni. A diákoknak minden bizonnyal nem lenne kifogásuk a dolog ellen, hiszen ahogy az Apple bejelentéséről készült videón is látszik, az Apple-féle Textbook koncepció abszolút interaktív, valóban kényelmessé és ami még fontosabb, élvezetessé teheti a tanulást. Az e-tankönyvek a hagyományos kép és szöveg összetétel mellett videókat, interaktív útmutatókat, tesztkérdéseket, 3D objektumokat stb. is tartalmazhatnak, ráadásul segítik a jegyzetelést, a fontos részek kiemelését és az ezekből készült jegyzetek megosztását. Mindezt úgy, hogy közben nem kell azon gondolkodnunk, mi, hogyan működik.

Az Apple tehát adja az iPadet, az iBooks alkalmazást és az e-tankönyvek, illetve digitális ismeretterjesztő kiadványok eladására hivatott online könyvesboltot a dologhoz (plusz minden bizonnyal hatékony marketing hátteret). És ad még valamit, ami nem más, mint az Apple iBooks Author. Aki ismeri a cég iWorks nevű irodai csomagját (Macen érhető el), annak ez a program olyan lesz, mintha már jó ideje használná, ugyanis a felület és a funkciók mind idomulnak a Pages, Number és Keynote alkalmazások felületéhez, s természetesen össze is dolgozik a program ezekkel.  Emitt összeállítottunk egy galériát a szoftverről és az iPaden megjelenő könyvekről). Egy végletekig egyszerű, mégis nagyon sokoldalú alkalmazás ez, amelynek segítségével egy digitális, interaktív elemekkel tarkított kiadvány összeállítása nem nehezebb, mint egy PowerPoint vagy Keynote prezentáció elkészítése.

Megkötések és lehetőségek
Természetesen, ahogy minden Apple terméknél, itt is találunk megkötéseket. Az Apple iBooks Author mindenki számára ingyenes, de csak OS X alatt futtatható, az elkészült könyvek pedig csak iPaden "működnek". Bár van lehetőség akár PDF exportra is, abba a beillesztett interaktív objektumok, videók stb. nem kerülnek bele (pedig amúgy a PDF formátum is könnyedén vinné az ilyen nyalánkságokat az Adobe Reader X óta). Apple termékről van szó, így ez azért valahol érthető. Sokkal több elemzőnél verte ki a biztosítékot, hogy bár a program képes magát az iBookot exportálni, így azt simán megoszthatjuk az interneten, hivatalosan azonban a szerzők/készítők számára tilos a kedvükre pénzért árulni a programmal készített kiadványt. Ezt csak az iBookstore-on keresztül tehetik meg, az Apple-lel kötött érvényes szerződés birtokában. Enyhíti az összképet, hogy ingyen viszont terjeszthetik a kiadványokat bárhol. Ennek kapcsán ingathatjuk a fejünket rosszallón, de a helyzet az, hogy az Apple nem jótékonysági egyesület, hanem egy igen kemény üzletpolitikát folytató cég, ráadásul az iBookstore-on keresztül a konkurenciához képest nagyon kedvező feltételekkel árulhatjuk e-könyveinket. Mindenesetre vagy ingyen terjesztjük amit csináltunk, vagy az Apple boltján keresztü értékesítünk.

Eladni csak az iBookstore-on keresztül lehet!

Aki ennek ellenére mégis úgy dönt, hogy belevág, annak az ingyenes szoftver mellé azért nem árt beszereznie egy - sajnos nem ingyenes - iPadet sem, ugyanis a könyvek tesztelését csak azon végezhetjük. A géppel összekötött iPaden egy kattintással tesztelhető a készülő mű, iPad nélkül viszont maximum a képzelőerőnkre hagyatkozhatunk. Talán nem ütközött volna olyan nagy nehézségekbe a cég részéről, hogy akár az XCode fejlesztőrendszer részeként ingyen elérhető iOS emulátorral is lehessen tesztelni, de hát ez egyelőre így működik (részlegesen azért kipróbálhatunk dolgokat a szerkesztőfelületen is, de nem mindent). Szóval kell egy Mac, egy iPad, egy ingyenes szoftver és ha pénzért akarjuk eladni amit csináltunk, akkor egy Apple szerződés az iBookstore-hoz. Ha viszont mindez - kiegészítve egy jó ötlettel és elszántsággal - rendelkezésre áll, nem valószínű, hogy gondjaink lesznek a kiadvány előállításával!

Munka teljes kényelemben
Az iBooks Author fantasztikusra sikerül. Kapunk néhány sablont is a kezdő lépések megtételéhez, de ezek nélkül is adja magát minden. A szövegdobozok, táblázatok, grafikonok elkészítése pontosan úgy megy, ahogy az iWorks csomag alkalmazásainál, az Inspector is pont úgy néz ki, itt állathatjuk be az éppen kijelölt objektumok jellemzőit. Képekhez és videókhoz forrásként használhatjuk az iPhoto-t, vagy bármely kompatibilis média alkalmazást, de a Finderből is bedobálhatjuk az összetevőket. A Widgets gomb az iWebből (sajnos azt a jelek szerint már temethetjük) lehet ismerős. Innen emelhetjük be a kiadványba a lapozható slideshow-kat, a Keynote prezentációkat, interaktív képeket, 3D objektumokat (dae formátumban), a tesztkérdéseket, illetve akár HTML kódokat is. Az Orientation gombokkal váltva megtervezhetjük az álló- és fekvő nézeteket is, minden oldalnál (amúgy a nézetváltást akár le is tilthatjuk a kiadványban).
A címlap, tartalomjegyzék, és a megnyitáskor elsőként lejátszódó videó vagy megjelenő kép pillantok alatt a helyére kerülhet. Tulajdonképpen a navigációs elemekkel nem nagyon kell törődnünk, ezek összeállításáról a program gondoskodik, az iBooks 2 alkalmazás pedig nagyon kényelmes navigációs felületet biztosít (nem beszélve a remek jegyzetelési eszköztárról).
A kész anyagot tesztelni a géphez között iPaden tudjuk, ha pedig úgy érezzük, hogy mindennel elkészültünk, mindössze egy kattintás és már publikálhatjuk is a kiadványt a iBookstore-ba.
Export lehetőségeink is akadnak azért: iBooks, PDF vagy szövegfájl lehet a kimenet. Ezek közül az interaktív elemek csak az iBooks változatban lesznek elérhetők az iPaden, mivel az tulajdonképpen ugyanaz, amit az iBookstore-ba is feltöltenénk. A PDF és a szövegfájl ehhez képest fapados változatai lehetnek csak a kiadványunknak. Mindenesetre ezzel a programmal tanár vagy nagymama ugyanúgy összeállíthatja a nebulóknak szánt anyagokat, mint egy nagy könyvkiadó. Akár az iskolán belüli jegyzeteket is kreálhatjuk az iBooks Authorban, bár idehaza azért még nem jellemző, hogy a diákok mindegyike iPaddel rohangálna...

Teljes kényelemben dolgozhatunk (további képek ide kattintva)

Az interaktív könyvek amúgy elég rendszerigényes darabok, így az első generációs iPaden már nem mindig tökéletes az élmény. Bár minden működik, azért egy multimédiával jobban fűszerezett összeállításnál bizony akadozik a rendszer. Az iPad 2 persze már erősebb hardver, a hamarosan debütáló iPad 3 pedig várhatóan még többre lesz képes, így a következő generációkon minden bizonnyal tényleg öröm lesz forgatni ezeket a digitális tankönyveket, ismeretterjesztő kiadványokat. Az ötlet remek, a kivitelezés is nagyon jó, a limitek pedig tipikusan az Apple-re jellemzők, szóval ismét azt kaptuk, amit elvárhattunk. Most pedig lehet drukkolni, hogy egyszer majd a világ iskoláiban pont olyan hétköznapi dolognak számítson egy iPad és rajta ezek a Textbookok, mint a jelenlegi papír tankönyvek. És ha lehet, ne csak külföldön, hanem itthon is!
Más kérdés persze, hogy ha mondjuk androidos változatban szeretnénk ugyanezt, akkor arra lesz-e majd lehetőség a közeljövőben, ugyanilyen egyszerűséggel...

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.