Tech techline.hu 2012. március. 07. 04:00

Így (is) védekezhetünk a véletlen fájltörlések ellen, ingyen!

Bizonyára mindenkivel előfordult már, hogy véletlenül törölt fájlokat a gépéről.

Bizonyára mindenkivel előfordult már, hogy véletlenül törölt fájlokat a gépéről. Nincs is ezzel baj, amíg azok a Lomtárban landolnak és visszaállíthatók, vagy legalább valamilyen fájlvisszaállító szoftverrel visszakönyöröghetők a "halálból". De ha ez a két lehetőség sem maradt, akkor jó esélyünk van, hogy többé ne lássuk viszont a véletlenül likvidált állományt, vagy akár egy mappa teljes tartalmát.
A fokozott odafigyelésen kívül még egy dologgal megpróbálhatjuk megvédeni fontos állományainkat a Windowson. Ez pedig nem más, mint az Easy File Locker nevű ingyenes alkalmazás. A program 32 és 64 bites változatban is letölthető a készítők honlapjáról, annak megfelelően, hogy milyen Windows verziót használunk. A telepítés és elindítás után nagyon egyszerűen adhatjuk meg a védeni kívánt fájlokat és mappákat: a kis + jelek közül a megfelelőre kattintva válogathatunk, majd megadjuk, hogy milyen műveletek ellen szeretnénk megvédeni az azokat(hozzáférés, felülírás, törlés). Sőt, alapértelmezésben a program "láthatatlanná" is teszi a kiválasztott mappákat és fájlokat (a Visible opció bekapcsolásával ezt bármikor módosíthatjuk, ha a program listájában duplán kattintunk a fájlra, vagy eleve kikapcsoljuk ezt a lehetőséget a kiválasztáskor).
A védelem külön indítható és leállítható, anélkül, hogy a felvett elemek listáját babrálnunk kellene, így ha egy fájlt mondjuk mégis módosítanánk, átmenetileg kikapcsolható a lezárás. Arról pedig, hogy a védelmet ne állíthassa le bárki, jelszóval gondoskodhatunk.
Amíg a védelem aktív, az általunk letiltott műveletek nem hajthatók végre a védett fájlokkal és mappákkal, ami számtalan esetben lehet hasznos, de többek között a véletlen törléstől is megóvhatjuk így fontos adatainkat.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.