Néhány nappal ezelőtt kipróbáltuk a Sony Xperia S készülékét, amelyből talán csak az Android 4.
Néhány nappal ezelőtt kipróbáltuk a Sony Xperia S készülékét, amelyből talán csak az Android 4.0 hiányzott, minden más szempontból kifejezetten kedveltük. Ám nem az Xperia S az egyetlen újkeletű, már Sony márkanév alatt futó androidos okostelefon. Itt van például rögtön a legkisebb testvér az Xperia U. Ezt is kipróbáltuk!
Zsugorított Xperia S
A kis készülék első ránézésre pont olyan, mint az Xperia S, csak éppen zsugorítva. Akadnak persze különbségek, például kapásból hiányzik a MicroHDMI csatlakozó, mindössze egy MicroUSB-t találunk rajta, mindenféle fedőlap nélkül, a bal oldalon. Jobb oldalra a hangerőszabályzó és egy dedikált exponáló gomb került, de itt találjuk a ki- és bekapcsoló gombot is. Felülre csak egy füles-csatlakozó maradt.
Az új Xperia sorozatot szinte minden más telefontól remekül megkülönbözteti az alsó részen látható áttetsző, világító sáv. Ez az Xperia U esetében kicsit izgalmasabb, mint az S-nél, itt ugyanis változó színnel világít. A szín (is) függ attól, hogy az alatta lévő kis műanyag panelt milyen színűre cseréljük (kapunk is egy plusz darabot a dobozban), de többek között fotók nézegetése esetén is változtatja a színét, annak megfelelően, milyen színárnyalatú képet nézünk éppen a képernyőn, vagy az éppen hallgatott dal borítója milyen színű. Nem állítjuk, hogy ez a világ leghasznosabb funkciója, de azt igen, hogy rendkívül látványos!
Az érintős gombok itt is a világító panel fölé kerültek, de az "ikonjuk" magán a panelen van, szóval itt is szokni kell, hogy ne a világítást nyomkodjuk a fölötte lévő gombok helyett. Ez pár alkalom után teljesen automatikusan megy, szóval csak az elején tűnhet kényelmetlennek.
A kijelző 3,5"-os, kapacitív érintőképernyő, 854x480 pixeles felbontással (280 ppi). Nincs benne semmi különleges, de mivel Sony készülékről van szó, itt is van BRAVIA Mobile Engine, hogy a képek és videók minőségét kicsit feljavítsa. A képminőség amúgy teljesen rendben van!
Hordozhatóság szempontjából az Xperia U igencsak praktikus darab, 112 x 54 x 12 mm-es méretével minden zsebben kényelmesen elfér. Természetesen a ma már alapnak számító dolgok is megvannak: wifi 802.11n, Bluetooth, aGPS, DLNA, Wifi hotspot, sőt, USB tethering is. Az 1 Ghz-es, kétmagos processzor nem a csúcs, de szépen elviszi a rendszert és az alkalmazásokat. Az Xperia U 512 MB RAM-ot és 8 GB belső tárhelyet kapott (ennek nagyjából a felével gazdálkodhatunk). Bővíteni nem lehet, MicroSD hely sincs. Ennek tervezésekor bizonyára bealudt az alkotógárda tehetségesebb fele, mert 8 GB alap memória és a bővíthetőség hiánya így együtt azért elég extrém melléfogásnak tűnik.
Szoftver és multimédia
A Sony itt sem spórolt a szoftverekkel. Igaz, egyelőre maga a rendszer csak Android 2.3-as, de júniusban érkezik ehhez a modellhez is az Android 4.0-ás frissítés (jelenleg az Xperia S-hez is júniusra ígérik).
A felületet természetesen szokásához híven kicsit átgrafikázta a cég (ikonok, widgetek stb.), illetve itt is megtaláljuk a TimeScape alkalmazást, amely összefogja üzeneteinket egy - szerintünk nem túl ízléses - 3D-s felületen. Twitter, Google+ és Facebook alapból van, zenelejátszót és videolejátszót (sőt, videoszerkesztőt) is kapunk, van TrackID alkalmazás, hírolvasó és időjárás jelentő, előre telepített Flash lejátszó, stopper, Wisepilot, NeoReader QR kód olvasó, stopper, hangrögzítő, DLNA alkalmazás, és Office dokumentumok olvasásához egy Office Suite nevű csomag.
Utóbbi viszont szerkesztésre csak akkor alkalmas, ha megvesszük a Pro verziót. Jó hír, hogy FM rádió (RDS) is található a készülékben. Internetezni teljes kényelemben lehet a beépített böngészővel is és persze Youtube videókat is nézegethetünk a szokásos klienssel. Ami esetleg hiányzik, azt pedig beszerezhetük a Google Play áruházból.
Itt is van előlapi kamera videotelefonáláshoz, viszont a hátsó kamerát illetően - a nagytesó 12 megapixelével ellentétben - be kell érnünk egy 5 megapixeles kamerával egy LED vaku kíséretében. Megfelelő fényviszonyok mellett élvezhető minőségű fotókat készít, de azért kicsit zajos. Mindenesetre a jobbak közül való még így is. Készíthetünk vele HD (720p) videókat is, átlagos minőségben. Ebből a szempontból kevésbé használható, mint fotózásra, ráadásul aki teheti, annak érdemesebb utólag megoldani az esetleges képremegések szűrését egy videoszerkesztő szoftverben, mert a beépített megoldás kicsit "hullámzó" képet eredményez.
Az 1320 mAh-s akku nem éppen óriás, ha mindent kihasználunk, egy nap alatt is leszívhatjuk a mobil energiáját, de ha kicsit takarékoskodunk, valamivel tovább is bírja.
Mindent egybevetve a Sony Xperia U egy nagyon kellemes kis okostelefon annak, akivel a kényelmesen hordható kis méret és a divatos, színváltó világítás feledtetni tudja, hogy viszonylag kevés tárhelyet és közepes minőségű kamerát használhat. Minden más szempontból teljesen jó választás lehet akár első androidos mobilnak is. Körülbelül 80 ezer forinttól már megvásárolható. Esetleg még kell hozzá egy SmartWatch és a kettővel együtt már tuti felhívjuk magunkra a figyelmet bárhol!