Tech techline.hu 2011. szeptember. 29. 17:30

Firefox 7: íme, a részletek

Mint ahogy mi is hírt adtunk róla, letölthető a Firefox 7 végleges verziója.

Mint ahogy mi is hírt adtunk róla, letölthető a Firefox 7 végleges verziója. Az alkalmazás fejlesztését vezető és koordináló Mozilla Alapítvány – amely az internet jobbá tételén dolgozó non-profit közhasznú szervezet – a programot szabad szoftverként, ingyenesen biztosítja a Windows, a Linux és a MAC OS X operációs rendszer  valamelyikét futtató számítógépek, valamint az Androiddal operációs rendszerrel  felszerelt mobiltelefonok számára. (A hirdetés után folytatjuk.)

A Firefox 4-es verziója után bevezetett felpörgetett kiadási ütemterv szerint ez már a harmadik új funkciókat is felvonultató kiadás az elmúlt hat hónapban. Az „adj ki korán, adj ki gyakran” elv mentén felépített ütemezés Mozilla-féle értelmezése szerint az új szolgáltatásokat kínáló kiadások 42 naponta, azaz hathetente jelennek meg. Ennek az elvnek az az előnye, hogy a már elkészült funkciók nagyon hamar eljutnak a végfelhasználókhoz. Ebből következik, hogy minden olyan új funkciót, amelyet nem sikerül határidőre megfelelő minőségűvé fejleszteni, automatikusan a következő kiadásra lesz halasztva, így nem blokkolja a már stabil funkciók új verzióban történő kiadását.

Az asztali változat
A Firefox 7-es verziója sokkal jobban menedzseli az általa használt memóriát. Ebbe a verzióba kerültek bele azok az első nagyobb fejlesztések és hibajavítások, amelyeket a MemShrink munkacsoport végzett el a Firefox memóriaéhségének csökkentése érdekében. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a látogatott weboldalaktól függően 20-30%-kal kevesebb memóriát foglal a Firefox 7, mint az ezt megelőző verziók. Mindezek mellett hatékonyabb a memória felszabadítása
a lapok bezárásakor, és a hosszú távú böngészés alatt sem kezd el indokolatlanul növekedni a Firefox memória lábnyoma.

Azure
Minden modern weboldal több rétegből áll, amelyeket rétegről-rétegre a böngészőnek kell leképeznie a HTML-ben, CSS-ben megadott információk alapján – ez a Gecko motor feladata. A leképzés hardveres gyorsítását vagy szoftveres megvalósítását eddig a Cairo Canvas API-ja biztosította. A Firefox fejlesztők kísérletei rámutattak arra, hogy a leképzés sebessége jelentősen javítható, ha saját leképző API-t írnak, amely jobban illeszkedik a webes igényekhez, nem végez felesleges átalakításokat és megfelelően kihasználja az eszközfüggetlen grafikus API-k adott platformon legjobban teljesítő megoldásait. A tervek szerint a következő hardveresen gyorsított felületek elérésének lehetősége jelenik meg a Firefoxban: Direct2D (Windows Vista és 7), OpenGL (Linux), Direct3D 9-es és 10-es verziója(Windows XP), Skia (Android), valamint a Quartz (MAC OS X). Ez a köztes felület az Azure lett, amely a Firefox 7-es verzióban debütál és egyelőre csak a Direct2D-t kínáló platformok számára nyújtanak megnövelt grafikus teljesítményt. A többi platform az Azure-on keresztül továbbra is használhatja a Cairót, mind hardveresen gyorsított, mind szoftveres módban. Az új megoldás segítségével gyorsabban futnak majd olyan összetett és interaktív webes alkalmazások, mint az Angry Bird vagy a Runfield.

Sync
A Firefox böngésző Sync elnevezésű szolgáltatása egyszerű megoldás a könyvjelzők, űrlapadatok megnyitott lapok és jelszavak több számítógép közötti szinkronizációjára. A Sync kényelmes és biztonságos, hiszen a Sync használatára beállított számítógép eléri a megosztott információkat, és azt esetleges változtatások pedig szinkronizálódnak a központi profilba. A profil csak a kiválasztott információkat tartalmazza és a jelszavas hozzáférés mellett a tárolt adatok egy – csak a kliensek által ismert kulccsal – fejthetők vissza. Újdonság, hogy a Firefox 7-es verziójában a könyvjelzők és jelszava szinkronizálása – az esetleges változtatások után – azonnal megtörténik.

A külcsín
A böngésző kinézete a Firefox 4-ben változott meg döntően, az azóta eltelt hat hónapban csak a hibák javítása volt terítéken. Érdemes talán megjegyezni, hogy a régi felület a menük megjelenítésének visszakapcsolásával egyszerűen visszaállítható. A 7-es verzióban újdonság, hogy a sima http kapcsolatot használó URL-ek elől eltűnik a „http://” előtag a címsorban, és csak a teljes webcím másolásakor kerül a vágólapra ismét. A „https://” előtag továbbra is megjelenik, jelezvén a
kiszolgálóval létesített biztonságos kapcsolatot. A fejlesztők javítottak a betűkészletek megjelenítésén is, így a hardveres gyorsítás bekapcsolása mellett minden esetben szép kontúrú, határozottabb betűképet kapunk.

Szokás szerint számos apróbb hibajavítás is érkezett a böngésző új verziójával. A javítások részletes listáját itt találhatják.

Firefox a zsebben
A Firefox 7 mobil – ebben a verzióban – elsősorban a felhasználói élményt kívánja fokozni. A mobilos Firefox megjelenítésért felelős leképzőmotorja most már megegyezik a személyi számítógépekre készített verziójával, az Azure-ral. Fejlesztették a szövegkijelölés módját, és a képek megjelenítésének minősége is javult a Tegra alapú eszközökön. A Firefox Mobile érzékeli a telefon nyelvét, és lehetőség szerint ezen a nyelven szól a felhasználóhoz, illetve egyszerű nyelvváltásra is lehetőséget biztosít. Jó hír, hogy 160-nál is több kiterjesztés érhető el a mobilos böngészőhöz, és ahogy az asztali verzióban itt is használható a WebSocket protokoll 8-as verziója. A Firefox Mobile 7-es verziója innen tölthető le.


Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.