A denevérekben azonosított HKU5-CoV-2 veszélyességét a szakemberek szerint nem szabad eltúlozni.
Új, emberek megfertőzésére is képes koronavírust találtak denevérekben kínai kutatók – írja a South China Morning Post. A HKU5-CoV-2 elnevezésű kórokozó éppúgy az angiotenzin-konvertáz-2 (ACE2) elnevezésű sejtfelszíni fehérjén keresztül tud bejutni az emberi sejtekbe, mint az öt éve világméretű járványt okozó SARS-CoV-2.
A vírust felfedező csoportot a kínai lap szerint az a Si Cseng-li vezette, akit virológuskörben csak „denevérnőnek” neveznek, mivel régóta vizsgálja az állatok által hordozott koronavírusokat. A kutatásban több kínai tudományos intézmény, köztük a Vuhani Virológiai Intézet és a Vuhani Egyetem is részt vett, az eredményeik a Cell című tudományos lapban jelentek meg.
E szerint a most felfedezett vírus a merbecovírusok csoportjába tartozik, ahogyan a MERS (közel-keleti légúti koronavírus) is, amelyet 2012-ben azonosítottak Szaúd-Arábiában. A HKU5 nevű koronavírus új ága, amelyet először közönséges japán törpedenevérekben mutatták ki Hongkongban.
A kutatás szerzői arra figyelmeztetnek, hogy a denevér-merbecovírusok nagy eséllyel tudnak embereket is megfertőzni akár közvetlenül, akár közbülső hordozókon keresztül.
Azt is hangsúlyozták ugyanakkor, hogy nem szabad eltúlozni az általuk jelentett veszélyt, megjegyezve: a HKU5-CoV-2 képessége az emberi ACE2 enzimhez sokkal kisebb, mint a SARS-CoV-2-é.