Tech HVG 2024. december. 19. 17:03

Különleges csillagokat találtak a Tejútrendszer közepén lévő szupermasszív fekete lyuknál

Úgy tűnik, egyelőre biztonságos távolságban van a Sagittarius A* nevű szupermasszív fekete lyuktól az a két csillag, amelyek egymás körül keringve köröznek a Tejútrendszer közepénél.

A galaxisok középpontjában egy szupermasszív fekete lyukat találni, és nincs ez másként a Tejútrendszerrel sem. A mi galaxisunkban ez a Sagittarius A*, ami viszonylag nyugodt, és sok csillag található körülötte. Van olyan, ami néhány év alatt képes megkerülni a képződményt, most pedig megtalálták a tudósok az első bináris rendszert a fekete lyuk körül – írja az IFLScience.

A Kölni Egyetem tudósai szerint a D9 kódjelű rendszer a fekete lyukat körülvevő S-csillaghalmaz része – ezek közé azok a csillagok tartoznak, amelyek a legközelebb vannak a Sagittarius A*-hoz. A tudósok ezeknek az objektumoknak egy sajátos osztályát, az úgynevezett G-objektumokat vizsgálták, amik úgy viselkednek, mint a csillagok, de úgy néznek ki, mint a gáz- és porfelhők. Az adatelemzés során sikerült kimutatni, hogy ez valójában egy kettős csillagot takar. Az erről szóló tanulmány a Nature Communications című tudományos lapban jelent meg.

Florian Peißker, a tanulmány vezető szerzője szerint először úgy gondolta, hogy az elemzés téves, ám a spektroszkópiai vizsgálat egyértelműen kimutatta, hogy a 15 éven át tartó adatrögzítés során egy kettő csillagrendszert sikerült megfigyelni az S-halmazban. A szakember szerint mindez azt mutatja, hogy a fekete lyukak mégsem annyira pusztítóak, mint azt korábban gondolták.

Találtak egy forró gázgömböt a Tejútrendszer közepénél, a fénysebesség harmadával száguld

A Sagittarius A nevű szupermasszív fekete lyuk megfigyelésekor különös sugárzást észleltek a csillagászok. Mostanra kiderült, mi okozza a jelenséget.

Az Európai Déli Obszervatórium nagyon nagy távcsövének megfigyelései alapján a csapat úgy becsüli, hogy a két csillag meglehetősen fiatal, körülbelül 2,7 millió éves. Az egyik csillag tömege körülbelül 2,8-szorosa a Napnak, a másik pedig körülbelül 0,73-szorosa. A számítások szerint 372 nap alatt kerülik meg egymást.

A csapat szerint a csillagok kellő távolságra vannak a szupermasszív fekete lyuktól ahhoz, hogy a gravitációja ne vonzza őket magához, ugyanakkor ez változhat. Ami biztosnak tűnik: a szimuláció alapján egymillió éven belül a két csillag a Sagittarius A* gravitációja miatt össze fog olvadni.

A kutatók úgy évlik, hogy a D9 típusú objektumokból jönnek légre a G-objektumok, amelyek körül sok az anyagmaradvány.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Köves Gábor 2024. december. 19. 20:15

George Szirtes: Károly király olvasta a verseimet, Nemes Nagy Ágnesnek mindig vittem virágot

Hamarosan fogadja III. Károly, hogy átadja neki a királyi udvar költészeti díját, de vajon kell-e cilindert viselnie? És miért nem jár pénz a díjjal? A magyar származású költő-műfordítóval a brit uralkodó versolvasási szokásairól, a költők anyagi megbecsüléséről és arról is beszélgettünk, hogy miért hagyta abba Krasznahorkai angolra fordítását.