Tech HVG 2024. december. 19. 12:03

Régóta áll a tej a hűtőben? Okostelefonja megmondja, megromlott-e

Gyanús tejesdoboz a hűtőben? Ausztrál kutatók ügyes alkalmazása az egyik okostelefon-funkció segítségével mondja meg, megromlott-e az ital. Nem kell a felbontással vesződni, orrot bántó szagokkal bajlódni.

Lehet, hogy a forgatókönyv ismerős: kivesszük reggel a tejet a hűtőből, kinyitjuk a dobozt, majd beleöntjük a fehér italt a forró kávéba. Azonban ez a bizonyos ital nem is annyira fehér, ráadásul fura a szaga. Megnézzük a dobozt, és kiderül, nem is járt még le a tej.

Az ilyen esetek elkerülésében segíthet egy ügyes alkalmazás. Az Új-Dél-Walesi Egyetem (UNSW) kutatói fejlesztették ki a VibMilk névre hallgató okostelefonos appot, amelyik az eszköz beépített vibrációs funkciójával észleli a tej romlását, a doboz felnyitása nélkül.

A tej baktériumokat tartalmaz, amelyek idővel szaporodnak. Ez természetes folyamat, és nem feltétlenül káros az egészségre. Egy bizonyos idő elteltével azonban a baktériumok a tejet túró, tejsavó és víz keverékévé alakítják. Ez megváltoztatja a folyadék viszkozitását és pH-értékét, (6,6-ról (friss) 4,4-re (romlott). A romlott tejnek kellemetlen a szaga, és gyomorpanaszokat okozhat. Általában a doboz kinyitásával meg lehet mondani, hogy jó-e még a tej, a csomagolás megbontása után azonban a tej más baktériumoknak is ki van téve, ami felgyorsítja a romlást.

Míg a pasztőrözést és az ultramagas hőmérsékletű (UHT) kezeléseket úgy tervezték, hogy megakadályozzák a baktériumok terjedését, ezek az eljárások nem mindig sikeresek, ami betegségekhez és pazarláshoz vezet. Sokan a tejesdobozon feltüntetett dátumokra támaszkodnak annak eldöntéséhez, hogy a termék iható-e, azonban ezek csak durva becslések, és sokszor pontatlanok lehetnek.

A már említett bomlási folyamat tehát megváltoztatja a folyadék fizikai tulajdonságait, és különböző rezgésjeleket kelt. A VibMilk használata során nem kell mást tennie, mint a tejesdobozra helyezni a mobilt, és hagyni rezegni. A rezgések átkerülnek a kartondobozra és a benne lévő tejre. Az okostelefon IMU érzékelőjének segítségével a VibMilk a rezgések alapján ki tudja számítani a tej sűrűségét és konzisztenciáját. (A legtöbb okostelefon rendelkezik ilyen érzékelővel, amely különféle értékeket elemez, és ezek alapján határozza meg a készülék helyzetét és tájolását.) A VibMilk a 23 lehetséges pH-érték egyikeként jeleníti meg az eredményt. Ez jelzi, hogy a tej még iható-e vagy már romlott.

Ahogy romlik a tej, úgy változik a pH értéke
UNSW

A négy, kereskedelmi forgalomban kapható okostelefonnal végzett tesztek 98,35 százalékos pontosságot mutattak a helyes pH-érték meghatározásában. Úgy tűnik, a friss tej felismerésekor még jobbak az eredmények: a pontosság 100 százalékos volt.

Az, hogy a telefont rá kell tenni a tejesdobozra, kissé elavult módszernek tűnhet, azonban a tejromlás észlelésének más módszereivel ellentétben ennek az alkalmazásnak nincsen szüksége átlátszó tejesdobozra vagy a doboz kinyitására, és nincsen szükség drága és terjedelmes berendezésekre. És ami talán a legfontosabb: a kutatók tovább szeretnék finomítani a módszerüket. Ennek megfelelően egyelőre még csak egy kísérleti alkalmazásról van szó, ami még nem tölthető le az alkalmazásboltokból.

A technológia továbbfejlesztése érdekében a csapat azt tervezi, hogy megvizsgálják, hogyan hatnak a különböző csomagolóanyagok a vibrációs jelekre, amikor a jelek áthaladnak a csomagoláson. „Bár a jelenlegi módszereinkkel jó eredményeket érünk el, nem tudjuk garantálni ugyanezt más gyártók termékeivel, amelyek más anyagokat használnak. Tehát mielőtt a fogyasztók széles körben alkalmazhatnák ezt a technológiát, több gyártóval kell együttműködnünk” – közölték a szakemberek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.