Tech HVG 2024. december. 10. 07:02

2024 legjobb találmányai: működő műszív, átlátszó laptop, mesterséges gyümölcs

A TIME magazin szokásos éves találmány-toplistáján külön kategóriát szentelt azoknak a kísérleti fejlesztéseknek, melyeknek jelenleg inkább csak az eleje, vagyis a közepe látszik, de hamarosan nagyot durranhatnak.

Hatékony műszív

Majdnem 25 évvel azután, hogy édesapja szívelégtelenségben halt meg, az ausztrál Daniel Timms forradalmasítani igyekszik a szívproblémák kezelését. Cége, a BiVacor mesterséges szíveket gyárt, amelyek az igazihoz hasonló módon képesek a vérkeringést fenntartani.

BiVACOR

The BiVACOR is a total artificial heart designed to take over the complete function of a patient’s failing heart. A Single Moving Part Two centrifugal impellers placed on a single rotor provide perfusion to the left and right sides of the body. Advantages of a Rotary Pump Specially designed pump blades allow high flows and low power consumption.

A fejlesztés már abban a fázisban van, hogy három amerikai betegnek ültettek be ilyen szíveket, azok pedig mentették az életüket: életben tartotta őket addig, amíg megkapták a donorszervet. Timms azonban még tovább szeretne menni: ha a rövid távú kísérletek hatékonynak bizonyulnak, akkor a jövőben a BiVacor azt is megvizsgálná, hogy az eszköz képes-e korlátlan ideig működni. Ennek köszönhetően ugyanis feleslegessé válhat az élő donorszerv, ami nagyon sok ember életét menthetné meg.

Hulladék, energia

Brad Hartwig korábban a SpaceX rakétatudósa volt, 2022 óta azonban egy egészen más terület foglalkoztatja: megalapította az Arbor nevű cégét, amely tiszta energia előállítására fókuszál. Olyan konténer méretű rendszert fejlesztenek, amely az oxigén elégetésén alapul – épp úgy, mint a rakéták hajtóműve. A módszer segítségével a mezőgazdaságból, az erdőgazdálkodásból és az élelmiszerekből származó szerves hulladékot dolgozza fel a rendszer, ahol az égetés során tiszta víz keletkezik – amit újra fel lehet használni –, a szén-dioxidot pedig a talajban köti meg a rendszer. A megtermelt 5 MW energiával egyszerre 4000 háztartás energiaigénye elégíthető ki.

They Built a Rocket Engine to Save the Planet | Arbor Energy

What if you built a rocket engine fueled by biomass, to generate electricity, water, and remove CO2 from the atmosphere? Arbor Energy is doing just that in Episode 51 of S³ Startup: https://arbor.co/ Blog ✍️ https://saturdaystartups.beehiiv.com/ Socials 📱 https://twitter.com/jasonjoyride 🐦 | https://www.instagram.com/jasonjoyride/ 📸 | https://www.linkedin.com/in/jason-carman-63b384199 👨🏼‍💼 | www.jasoncarman.com/s3 💻

A cég már megállapodást kötött a Microsofttal, a redmondi óriásvállalat 2027-től karbinkreditet vásárol majd a kis cégtől.

Tisztább acél

A vas és szén ötvözetéből álló acél előállítása köztudottan környezetszennyező, az amerikai Electra nevű vállalat azonban egy újfajta technológiával tisztábbá tenné a folyamatot. A cég 2024-ben megnyitotta első kísérleti üzemét, a technológia lényege pedig, hogy lenullázza a vas megmunkálásának azon részét, ami egyébként a folyamatban keletkező szén-dioxid 90 százalékáért felelős.

Sandeep Nijhawan vezérigazgató szerint a vasgyártás az 1600 Celsius-fok helyett csupán 60 Celsius-fokon történik egy speciális eljárásnak köszönhetően, így a folyamatot könnyebb elindítani és megállítani, valamint a szél- és napenergiát is fel lehet használni a termeléshez.

Boulder-based startup Electra cuts down on carbon emissions when producing steel

Boulder-based startup Electra is making steel in an environmentally friendly way. To do so, they use electricity instead of coal to melt down iron ore.

A cég már megállapodott a legnagyobb amerikai acélgyártóval, a Nucorral, amely bevezeti majd a termelésbe az Electra technológiáját.

Átlátszó tűzhely

A nem gázzal működő tűzhelyek alapvetően ugyanazzal a módszerrel dolgoznak: az áram egy nikkel-króm fűtőelemen folyik át, ami hőt termel. A dél-koreai Graphene Square azonban a megszokott hűtőelemet grafénra cserélte, ami híresen jól vezeti a hőt.

A szakemberek mindezt egy hordozható tűzhelybe építették be, ami az akkumulátorának köszönhetően ott is tud működni, ahol nincs áramforrás. A merülés miatt nem különösebben kell aggódni, a berendezés ugyanis 600 W-tal működve készíti el az ételt a húsoktól a süteményekig, lényegében feleakkora energiával, mint egy hagyományos szerkezet. Nem mellesleg: a grafén sokkal környezetbarátabb anyag, mint a nikkel vagy a króm.

Cordless Graphene Cooker at CES 2024 (#52952 Venetian Expo 2F)

World’s First Battery-Powered Cooker enabled by Graphene The Cordless Transparent Graphene Cooker is a rechargeable cooking device based on energy-efficient mid-IR radiation from graphene, the thinnest and strongest material in the world. Recently discovered, its discoverers were awarded the Nobel Prize in Physics (2010).

A Samsung 11,3 millió dollárt fektetett a cégbe még 2023-ban, a kísérleti gyártás pedig 2024 végén kezdődhet meg.

A pamutfőzde

A bostoni székhelyű cég, a Galy a ruhaipart reformálná meg: pontosabban a pamut előállítását. A ruházkodás alapanyagának tekintett növényt a mai napig hatalmas mezőkön terjesztik, ami azonban erdőirtással és rengeteg vegyszer felhasználásával jár. Luciano Bueno, a Galy alapítója azonban más megoldást választott.

A növényekből származó sejteket laboratóriumi körülmények között tenyészíti, lényegében úgy, mint ahogy sört szoktak főzni. Az eredmény: kevesebb energiabefektetéssel ugyanolyan minőségű gyapot, mint amit a földeken termesztenek – csak épp kiszámíthatóbb a terméshozam.

Lab-Grown Cotton: Galy’s Game-Changing Innovation for the Fashion Industry.

Introducing Galy’s “Literally Cotton”-a breakthrough in sustainable fashion that promises to revolutionize the way we produce the world’s “dirtiest crop.” 🌍 In my latest video, we delve into how Galy’s lab-grown cotton is an interesting innovation for eco-friendly and ethical production.

A módszerre a ruhagyártók is felfigyeltek, a Zara tulajdonosa, az indiai Inditex pedig már be is vásárolta magát a cégbe.

Átlátszó laptop

A kínai Lenovo a barcelonai MWC 2024 szakkiállításon mutatta be a közönségnek annak a laptopnak a prototpíusát, aminek kijelzője úgy néz ki, mintha egy üveglap lenne. Az egység teljesen átlátszó, ám nem üvegről, hanem mikro-LED kijelzőről van szó, ami nagyjából 4 milliméter vékony.

Evan Blass / X

A billentyűzete sem egyedi: egy sima felületről van szó, ahová csak odavetíti a gép a megfelelő billentyűket. A cég egyelőre nem küldte gyártásba a ThinkBook ezen prototípusát, ugyanis a miniatűr LED-eket nagyon komoly odafigyeléssel kell kalibrálni, hogy a kijelző tényleg átlátszó legyen – ez pedig nehéz feladat. A gép bevezetéséről ezért egyelőre nincsenek pontosn információk.

Laborhús

Az ENSZ adatai szerint az ipari méretű állattenyésztés felelős a világ szén-dioxid-kibocsátásának mintegy 11 százalékáért, így ha ezt sikerülne visszavágni, azt már a globális felmelegedés is megérezné. A probléma az, hogy a legtöbb ember nem hajlandó lemondani a húsfogyasztsáról, még akkor sem, ha egyébként a növényi alapú táplálkozás egészségesebb.

Itt jön képbe a holland Meatable nevű cég Opti-Ox nevű szabadalmaztatott technológiája, ami a laboratóriumban termesztett valódi hússal hidalná át ezt a kérdést. Az eljárás során élő sertésből vett őssejteket használnak, majd az erjesztéshez hasonló folyamaton vezetik át őket, ami drámai módon felerősíti növekedésüket és differenciálódásukat a valódi húst alkotó izmokká és zsírokká – mindössze négy nap alatt.

Meatable CEO: ‘We believe we have the fastest process in the field to make cultivated meat’

Dutch startup Meatable has slashed production times for cultivated pork from three weeks to eight days in the past year by dramatically speeding up the process by which its stem cells differentiate into fat and muscle, transforming its unit economics.

A Meatable 2025-ben tervezi piacra dobni az első termékét, először Szingapúrban.

Ütésálló navigáció

A GPS hatalmas segítség nemcsak a katonai, de a polgári navigáció terén is, a technológia azonban nem tökéletes. A jelet könnyű megzavarni, ami pontatlan rakétákhoz és eltévedő civileket eredményez. Ezen segíthet a Google egyik korábbi dolgozójának projektje, az AQNav.

Luca Ferrara megoldása kvantum magnetométereket használ: ezek a földkéreg hullámait hasonlítják össze az ismert térképekkel, így a mesterséges intelligenciára támaszkodva GPS nélkül is megbízhatóan mondja meg, hogy épp mi az adott személy pozíciója.

Introducing AQNav by SandboxAQ – Using AI To Guide Airplanes

No GPS? No problem. Introducing SandboxAQ’s unjammable, unspoofable, day/night, all-weather, terrain agnostic, passive technology: AQNav. GPS denial, jamming and spoofing are a growing global concern, jeopardizing aircraft and passenger safety, disrupting commercial and military operations, and affecting the reliability of essential services. AQNav is SandboxAQ’s breakthrough dual-use magnetic navigation system for Assured Positioning Navigation and Timing (APNT).

A szakember szerint a rendszert csak akkor lehetne megtéveszteni, ha sziklaméretű akadályokat görgetnének a jel útjába.

Mesterséges gyümölcs

A gyümölcs szó esetében ezúttal nem egy ételre kell gondolni, hanem egy olyan megoldásra, ami nevében és viselkedésében hasonlít az igazi gyümölcsre. Az amerikai Spiritus nevű cég fejlesztette ki a Carbon Orchard nevű eszközt, ami egy teniszlabda méretű labda. Ezt olyan anyagból készítették el, ami fel tudja szívni a környezetben lévő szén-dioxidot.

A labdákat egy oszlopra (fára) szerelte fel a vállalat, a rendszer pedig úgy működik, hogy ha a labda megszívta magát, a súlya miatt leesik a helyéről. Ezt feldolgozva kinyerik belőle a szakemberek a szén-dioxidot, amit aztán a föld alatt tárolnak. Mivel az egységek újrafelhasználóhatók, így környezetbarát módon működik a megoldás. Az első nagyobb levegőtisztító projekt 2026-ban indul majd Wyomingban.

“We can bring DAC costs to under $100/ton,” Charles Cadieu, Spiritus CEO

For this episode, we are joined by Charles Cadieu, co-founder and CEO of direct air capture (DAC) company Spiritus, to talk about the firm’s unique approach to carbon removal, which allows to bring its costs down to under $100 per ton.

Az ötlet több nagyobb cégnek is megtetszett, így a korai vásárlók között találni többek között a Metát, a Spotifyt, valamint a Google anyacégét, az Alphabetet is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.