Egy új, Death Clock nevű mobilalkalmazás azt ígéri, megmondja, meddig fog élni – és ehhez nem egy üveggömbre helyezi a kezét, hanem tudományos adatokból merít.
Sokakat foglalkoztat a kérdés, hogy vajon meddig fognak élni, és hogyan tudnának tenni azért, hogy kicsit javítsanak a kilátásaikon. Dióhéjban erre képes egy új, iOS-re és Androidra is letölthető mobilalkalmazás, a Death Clock, melyről Brent Franson, az app fejlesztője beszélt a Bloombergnek.
Mint elmondta, az alkalmazás mögött álló mesterséges intelligenciát 1200, a várható élettartamra vonatkozó tanulmány adataival tanította be, ami „elég jelentős” előrelépést jelent a hagyományos halandósági táblákhoz képest.
Az app Magyarországról is letölthető (bár magyarul nem tud), így tettünk is vele egy próbát. Az első megnyitáskor néhány alapvető kérdés jön a korra, nemre vonatkozóan, majd jönnek azok, amelyek az életmódra vonatkoznak. Például:
- Milyen gyakran szerepel az étrendjében zöldség és gyümölcs?
- Milyen gyakran fogyaszt feldolgozott élelmiszereket?
- Mennyi cukrot/édességet fogyaszt naponta?
- Mennyi vizet iszik napi szinten?
- Milyen gyakran végez kardiomozgást? (A testmozgásra vonatkozóan sok kérdés van, a különböző mozgásformákra kitérve.)
- Mennyit ül naponta?
- Milyen gyakran alszik legalább 7 órát?
Ezek a fontosabbak, de ezek mellett még több más kérdés is van. Érdekesség, de mindegyiknél megnevezi az app, hogy az adott kérdés hány tanulmányon/meta-analízisen alapszik. Válaszadás után, még a következő kérdésre ugrás előtt az is látszik, hogy az egyes opciókra a felhasználók hány százaléka felelt.
És végül kiderült, hogy jelen sorok szerzőjének még 54 éve van hátra, így 2079. március 28-án, kedden, 80 éves korában jön majd érte a kaszás. A valószínű okok között a rákot, a szív- és érrendszeri betegségeket, valamint az alvással kapcsolatos problémákat nevezte meg. Az app azonban azt is megnevezi, hogy meddig élhetne az ember, ha változtatna a rossz szokásain – így jelen esetben az 54 helyett 73 év lehetne még hátra.
Az app fizetős funkciókkal is bír; ezek az ígéret szerint segítenek a jobb szokások kialakításában, melyekkel kitolható a várható élettartam, másrészt… mutat egy visszaszámlálót a halál várható időpontjáig. Fontos azonban kiemelni, hogy hiába állnak mögötte tudományos adatok, ez csak egy becslés, és leginkább csak arra jó, hogy rávilágítson az ember káros, rossz szokásaira, vagy fejlesztendő területeire.
Az app elérhető a Play Áruházban és az App Store-ban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.