Beperelte egy hirdetési területen dolgozó volt munkavállaló az Apple-t, mert a cég szerinte „fizikai, videós elektronikus megfigyelést” alkalmaz a dolgozókkal szemben.
Mint a Semafor cikkéből kiderül, Amar Bhakta 2020-tól dolgozott az Apple-nél, és a keresete szerint a cég arra használta fel az adatvédelmi irányelveit, hogy rontsa az ő munkabéli kilátásait. Állítólag megtiltották neki azt is, hogy nyilvánosan nyilatkozzon a digitális reklámokról, és azt is megkövetelték tőle, hogy törölje a LinkedIn-oldaláról az Apple-nél végzett munkájával összefüggő információkat.
Bhakta mással is vádolja a céget. Elmondása szerint ugyanis az Apple megköveteli az alkalmazottaktól, hogy mondjanak le a magánélethez való jogukról, megfigyelés alá vonva őket. Állítólag az Apple bátorítja is a dolgozóit arra, hogy a személyes iPhone-jukat használják a munkában, és ne az általuk biztosítottat válasszák. Ezt aztán az Apple belső szoftvere menedzseli, így a cég hozzáférhet az azokon lévő adatokhoz – összegez a The Verge.
Bhakta állítása szerint a dolgozóknak a személyes iCloud-fiókjukat is össze kell kapcsolniuk a cég szoftverével. Ez lehetővé teheti, hogy az Apple megfigyelést végezzen a munkaidő lejárta után is. A The Verge már 2021-ben is írt arról, hogy a cég irányelvei adatvédelmi viták tárgyát képezik a dolgozók körében; már akkor is felmerült az a probléma, hogy az Apple megfigyeli a privát fiókokat is.
A jelenlegi per kifutása több szempontból is érdekes lehet, de azért azzal kapcsolatban vannak kérdések, hogy hogyan – és mi módon – kéri az Apple a dolgozóit arra, hogy lehetőség szerint a magáncélú eszközeiket használják a munkában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.