Tech HVG 2024. november. 28. 12:03

Űrmacskát fejlesztett Kína, az aszteroidákat kutatná vele

Kínai kutatók szerint hatékonyabban lehetne kihasználni az űr által kínált erőforrásokat, ha a mikrogravitációs környezethez alkalmazkodni tudó robotokat használnának. Ennek eredménye lett az első űrbéli robotmacska.

Sok cég készített már robotkutyát, robotmacskát – vagy legalábbis arra emléketető robotkutyát – azonban még egyik sem. A kínai Haerpini Technológiai Intézet kutatói azonban most egy ilyet készítettek el, és több értelme van, mint elsőre tűnik.

A robot ahelyett, hogy az őt erősen stabilizáló hardverre hagyatkozna, „modellmentes” vezérlőrendszert használ, hogy összehangolt módon tudja mozgatni a lábát. Az ilyen kialakítás lehetővé teszi a robot számára, hogy a levegőben vegye fel a helyes testtartást, képes legyen dönteni egy mozdulatsor közben, és ha szükség van rá, akár meg is változtassa az irányát. Az Interesting Engineering beszámolója szerint mindez lehetővé teszi, hogy alacsony gravitációs környezetben, például egy aszteroidán, vagy akár a Holdon közlekedjen.

Az alacsony gravitációs környezet komoly kihívást jelent a mérnökök számára, azt ugyanis emiatt nem lehet olyan könnyen robotokkal feltárni. Az aszteroidák azonban különösen fontos elemei a Naprendszernek: amellett, hogy a történetét is fel lehet tárni velük, erőforrásként is tekinteni lehet rájuk, amelyek segíthetik a jövőbeni űrutazást és űrkutatást.

Csakhogy az alacsony gravitáció miatt a Földön megépült roverek nem tudnak úgy közlekedni rajta, mint normál környezetben, ugyanis jóval kisebb emiatt a tapadásuk.

Aszteroidának ütközhet Kína űrszondája, a cél világos

Ha nem módosul ismét a kitűzött cél, akkor 2027-ben vezetheti bele az egyik űrszondáját Kína a 2015 XF261 nevű aszteroidába, hogy letérítse azt a pályájáról.

A South China Morning Post beszámolója szerint ezért fejlesztették ki a kínai kutatók a robotmacskát, amelynek rendszere a megerősítő tanulás révén képes ugrás közben beállítani a helyes testtartását. A tesztek során 140 fokkal döntötték meg a robotot, ami alig nyolc másodperc alatt képes volt újra betájolni magát ahelyett, hogy kontrollálhatatlan pörgésbe kezdett volna. Ehhez egy légrugós platformot használtak, hogy szimulálják a robot ugrását, mozgását.

A szakemberek szerint a fejlesztés megváltoztathatja az aszteroidák kutatását, és javíthatja az űr erőforrásainak felhasználását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.