Svájci mérnökök egy 125 méter hosszú tesztpályát építették, hogy kipróbálják az európai vákuumvasút arányosan zsugorított modelljét. A szerkezet olyan gyors volt, hogy a valódi sínpályára átszámítva 488 km/h-s utazósebességnek felelne meg.
Talán kevesen tudják, de nem Elon Musk az egyetlen, aki hipergyors vákuumvasútról készített terveket. A svájci egyetem, a School of Business and Engineering Vaud, a Lausanne-i Egyetem (EPFL), valamint a szintén svájci Swisspod Technologies mérnökei a szerkezet európai változatán dolgoznak, nemrég pedig egy fontos tesztet is sikerült elvégezniük.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint egy kör alakú tesztpályán szimuláltak a szakemberek a 141,6 km hosszú utat a vasút kicsinyített modelljével. A tesztpályát az EPFL egyik egységében építették meg. Az egység azért lett kör alakú, mert a mérnökök szerint ebben a formában lehet a legkönnyebben letesztelni a vonathoz kapcsolód technológiákat. Az infrastruktúra átmérője alig 40 centiméter, a kör kerülete pedig 125,6 méter. Mindez azt jelenti, hogy a végső változathoz képest 12-szer kisebb volt a modell, amivel dolgoztak.
A csapat összesen 82 tesztet végzett az alacsony nyomású, csupán 50 millibaros környezetben. A leghosszabb teszt során 11,8 km-t tett meg a szerkezet 40,7 km/h sebességgel. Ezt az eredményt felskálázva ez egy 141,6 km hosszú utat és 488,2 km/h-s csúcssebességet jelent. A jármű önállóan működött, a lebegéshez és a haladáshoz szükséges energiát a fedélzetére telepített energiaforrás biztosította.
Az adatok elemzése azt mutatta, a teszt rendben zajlott, a vonat pedig a várakozásoknak megfelelően haladt végig a tesztpályán.
Cyril Dénéréaz, a Swisspod műszaki igazgatója szerint a tesztekkel a fő célja az volt a csapatnak, hogy kipróbálják és finomhangolják azokat a technológiákat, amelyeket a jövőben használhat egy ilyen közlekedési eszköz. A tervek szerint a jövőben az Egyesült Államokban egy nagyobb tesztlétesítményt építenének, hogy le tudják tesztelni a vonat áruszállító képességét.
Amennyiben a projekt sikeres lesz, még akkor is hosszú évekbe telik majd, hogy valós közlekedési alternatíva legyen a vákuumvasútból. Ha azonban ezt sikerül elérni, az a személyszállítást és a szállítmányozást is megreformálhatja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.