Tech HVG 2024. november. 20. 14:03

Gondolkodott már azon, hogyan nézhet ki a foton? Most sikerült modellezni

A Birminghami Egyetem tudósainak most először sikerült modellezniük, miként néz ki a fényt alkotó részecske. Eredetileg nem ez volt a céljuk, így dupla sikernek örülhettek.

A Birminghami Egyetem kutatói egy speciális számítógépes modellt fejlesztettek ki, hogy jobban megértsék a fény és az anyag kölcsönhatását. Bár a feladat egyszerűnek hangzik, valójában rendkívül bonyolult, a kutatók megoldása azonban leegyszerűsíti a dolgot. Eközben azonban sikerült valami egészen különleges dolgot is létrehozni: egy képet, ami egyetlen foton pontos alakját mutatja.

A foton az elektromágneses sugárzások, többek között a fény elemi részecskéje. A hullám-részecske kettősség alapján a fény hullám- és részecsketulajdonságokkal is jellemezhető. Ezen kettősség felfedezése adott magyarázatot korábban arra, hogy bár a fény hullámként terjed, miért írható le mégis külön energiacsomagokkal – vagyis a fotonokkal.

Az egyes fotonok és az anyag közötti kölcsönhatás nagyon fontos a kvantummechanikában. Számos különböző mechanizmust működtet – ezek közül néhány alapvető fontosságú számos olyan technológia számára, amelyeket a hétköznapokban is használunk. Az interakció megértése óriási feladat volt, mivel a fény végtelen módon tud kölcsönhatásba lépni az anyaggal.

Nincs gyorsabb a fény sebességénél, de egyszer sikerült 61,2 km/h-ra lassítani

Amerikai kutatók az 1990-es évek második felében egy kísérlet mellékes eredményeként azt tapasztalták, hogy az általuk használt fényimpulzus a 299 792 km/s helyett 61,2 km/h-val halad. Később meg is állították.

A kutatók ezt a problémát egyszerűsítették le, aminek eredményeként nemcsak ezt a kölcsönhatást tudták modellezni, hanem magát a foton alakját is. Mindkét eredmény rendkívüli, utóbbit ugyanis még soha senki nem tudta megcsinálni. Az eredményről a Physical Review Letters című tudományos lapban közöltek publikációt a kutatók.

Ez az elméleti munka több területen is alkalmazható, a fizikától az anyagtudományig. Különösen hasznos lehet a fény és az anyag közötti kölcsönhatást igénylő technológiák, például a telekommunikáció vagy az orvosi eszközök fejlesztésénél, de a kémiai reakciók molekuláris szinten történő szabályozása, a kvantumszámítás vagy a napelemek fejlesztése terén is nagy segítség lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.