Svájci kutatók két terápiás módszert gyúrtak egybe, hogy megnézzék, milyen hatással lehet csökkenteni a rémálmok számát. Az eredmények biztatóak.
Bármennyire is fáradt az ember, vagy akármennyire jó napja volt, könnyen lehet, hogy az éjszaka közepén rémálomból fog felriadni. Az emberi agy ebből a szempontból (is) egészen lenyűgöző dolgokra képes, még akkor is, ha ebben az esetben ennek nem annyira lehet örülni. Vannak azonban olyan esetek is, amikor ez a dolog már egy egészen más mértékben van jelen az ember életében.
Az úgynevezett rémálom-zavar – vagy más néven szorongásos álomzavar – akkor fordul elő, amikor egy adott személynek folyamatos és visszatérő rémálmai vannak, és ezek már kihatnak a pihenés minőségére, ezzel együtt pedig a nappali működésre is. A Genfi Egyetem tudósai ezért arra próbáltak meg választ keresni egy korábbi vizsgálatuk során, hogy miként lehetne enyhíteni ezt a problémát.
A Current Biology című tudományos lapban még 2022-ben megjelent publikáció szerint 36 rémálom-zavarral diagnosztizált betegen végeztek vizsgálatot a svájci tudósok, az eredmények pedig azt mutatták, hogy két egyszerű terápia kombinációja csökkentette rossz álmaik gyakoriságát.
A rémálom-zavar kezelésére használt egyik terápia során a már fent említett módon próbálják meg átkeretezni a rémálmokat, amelyek így az ilyen típusú álmok csökkenéséhez vezetnek. Ez azonban nem minden ember esetében használ.
Még 2010-ben a tudósok azt találták, hogy ha olyan hangokat játszanak le az embereknek alvás közben, amikkel kapcsolatban megtanulták azokat bizonyos ingerekhez társítani, elősegíti azt, hogy az álomban az ingerek felelevenedjenek. Ezt célzott memória-reaktivációnak (TMR) nevezték el.
Bő egy évtizeddel később a svájci tudósok arra kérték az önkénteseket, hogy a rossz álmokat keretezzék át úgy, hogy pozitív megvilágítást kapjanak, majd alvás közben olyan hangokat játszottak le nekik, amelyek ezekhez a pozitív érzésekhez kapcsolódtak – vagyis a TMR-t alkalmazták. Lampros Perogamvros, az egyetem pszichiátere szerint a legfontosabb kérdés az volt, hogy vajon lehetséges-e ilyen módon manipulálni az emberek álmok során megélt érzelmeit – írja a Science Alert.
A résztvevők két héten át írtak alvásnaplót, majd a csoport egyik felével átkereteztették az álmokat, valamint alkalmazták rajtuk a TMR-terápiát is, míg a csoport másik felénél csak az átkeretezést alkalmazták. Ettől függetlenül mindkét csoportnak játszottak le hangokat. Ez a hang egy zongoraakkord volt – a C69 –, amit 10 másodpercenként játszottak le nekik az alvás REM-fázisa alatt.
A csoportok tagjai további két héten át írták a naplóbejegyzéseket, majd három hónap elteltével szintén, de ekkor már nem kaptak kezelést.
A kutatók azt találták, hogy a vizsgálat kezdetén a kontrollcsoport tagjainak hetente átlagosan 2,58-szor volt rémálma, míg a TMR-csoportnak 2,94-szer. A vizsgálat végére előbbi 1,02-re csökkent, utóbbinál azonban ennél is nagyobb volt a változás: 0,19-re redukálódott a rémálmok átlagos száma. Sőt, a TMR-csoport még a pozitív álmok mennyiségének növekedéséről is beszámolt.
Három hónap elteltével a számok enyhén emelkedtek: 1,48 és 0,33 volt. Mindez azt mutatta a kutatóknak, hogy a két terápia együttes alkalmazásával komoly eredményt lehet elérni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.