Tech HVG 2024. október. 23. 18:03

Ilyen eddig nem létezett: csűrheti-csavarhatja ezt a kijelzőt, nem fog torzulni rajta a kép

Ha megnyújtanak egy erre alkalmas kijelzőt, akkor torzul a kép. Dél-koreai kutatók viszont bebizonyították, hogy ennek egyáltalán nem kell így lennie.

A nyújtható kijelzők immár nem igazán számítanak újdonságnak a technológiai iparban, azonban azt eddig tudomásul kellett vennünk velük kapcsolatban, hogy ha nyújtották vagy csavarták ezeket, a rajtuk lévő kép is torzulni kezdett.

A dél-koreai kutatóegyetem, a KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology) szakemberei azonban egy olyan anyagot készítettek, ami ellentmond a nyújtás szokásos törvényeinek, ugyanis a negatív Poisson-tényezőt használták fel hozzá, ami azt jelenti, hogy ha húznak valamit, az keresztirányba is tágul. Ilyen szerkezetek már vannak (régebben antiguminak, újabban auxetikus szerkezetnek nevezik ezeket), azonban – idézi Byeong-Soo Bae kutatásvezető szavait a ZME Science – a struktúrájukban túl sok a hézag, ami instabillá tette ezeket olyan kényes dolgokhoz, mint amilyen egy kijelző.

A kutatók megpróbálták átvágni e gordiuszi csomót. Ultrafinom, az emberi hajnál jóval vékonyabb üvegszálakat ágyaztak be elasztikus polimerbe (elasztomerbe). Ezek az auxetikus szerkezettel átszőtt szálak szilárd vázat alkottak, amely minden irányba egyenletesen tágulhatott. A fennmaradó réseket elasztomer anyaggal kitöltve lapos, stabil filmet kaptak, amely nem vetemedik, nem csavarodik, nem szakad el.

Nature Communications/KAIST

Ami azonban sokkal érdekesebb: ez a kijelző nyújtásnál megőrzi a formáját, a rajta lévő kép minőségét, köszönhetően az anyag példátlan, mínusz 1-es Poisson-tényezőjének. Ez az elméleti határ, vagyis a kutatók mindent ki tudtak kicsikarni az anyagukból.

Ez a mostani kutatási eredmény, amelyet a szakemberek a Nature Communications folyóiratban részleteztek, felgyorsíthatja az ilyen kijelzők kereskedelmi forgalomba kerülését. A tudósok szerint egy olyan áttörésről beszélhetünk, amely végre utat nyithat olyan kereskedelmi eszközök számára, amelyek úgy hajlanak és csavarodnak, mint az emberi bőr, de olyan precízen működnek, mint egy okostelefon kijelzője.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.