Havonta már legalább 4 millióan használják azokat a chatbotokat, amelyek a mesterséges intelligencia segítségével készítenek hamis képeket és videókat. Egyelőre nem látni, hogyan lehetne orvosolni a problémát.
Komoly probléma ütötte fel a fejét a Telegramon. A Wired beszámolója szerint a platformon több tucat, a mesterséges intelligenciára épülő chatbot jelent meg, amelyek segítségével a felhasználók bárkiről pornográf tartalmú fotókat és videókat készíthetnek. A témával foglalkozó jelentések szerint a chatbotok felhasználóinak száma havi szinten már elérte a 4 milliót, és a gond valószínűleg csak fokozódni fog.
A BGR megjegyzi: nem ez az első alkalom, hogy a mesterséges intelligenciával működő chatbotokat ilyen tartalmak készítésére használják. Korábban hasonló probléma volt a ChatGPT-vel is, ám a nagy cégek lezárták azokat a kiskapukat, amit kihasználva lehetővé vált az ilyen típusú képek és videók generálása. A deepfake-technológiát használó chatbotok azonban nagyon elszaporodtak a Telegramon, az utóbbi időben legalább 50 ilyen jelent meg a platformon.
A Wired szerint ugyan a deepfake-technológia régóta létezik, a chatbotok megjelenésével minden eddiginél egyszerűbbé vált a használata. Ami még ennél is nagyobb probléma: jelenleg nem látni, hogyan lehetne leállítani az ilyen chatbotok terjedését. Még ha le is lövi a platform az egyiket, minden bizonnyal rövid időn belül újabb és újabb jelenne meg helyette, így a helyzet egyre csak rosszabb lesz.
Nem ez az első eset, hogy probléma van a Telegrammal. A cég alapítóját és vezérigazgatóját, Pavel Durovot augusztus 25-én vették őrizetbe a francia hatóságok, akik szerint a rendvédelmi szervekkel nem együttműködő Telegram megkönnyíti a kábítószer-kereskedők, a gyermekpornó-terjesztők és a csalók tevékenységét. Azóta kiderült, hogy a testvére ellen is körözés van érvényben, őt azonban ötmillió eurós óvadék ellenében szabadlábra helyezték.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.