A NASA a nyár folyamán többször is tesztelte a Psyché nevű űrszonda fedélzetén lévő kommunikációs rendszert, ami a jövőben az emberiséget szolgálhatja. Már másodjára vizsgázott jelesre.
Majdnem napra pontosan egy évvel ezelőtt, 2023. október 14-én startolt el a Földről a NASA űrszondája, a Psyché, amit azért indítottak útnak, hogy a vele azonos nevű kisbolygót tanulmányozza. A Psyché 16 a Mars és a Jupiter pályája közötti övben kering a Nap körül, és az elsődleges elemzések szerint olyan sok nemesfémet tartalmaz, hogy minden embert milliárdossá tehetne a Földön. A Psyhcé nevű űreszköz 3,5 milliárd kilométert fog utazni, hogy elérje a célját.
Az űreszköznek azonban egy másik, igen fontos feladata is van: a segítségével tesztel a NASA egy jövőbeni kommunikációs rendszert. Ennek érdekében a szakemberek július 29-én lézerfényt küldtek a Földről az űrszondának akkor, amikor 460 millió kilométerre járt a Földtől.
Bár nem ez az első eset, hogy a rendszert tesztelték – korábban még egy macskás videót is küldött a szerkezet – ugyanakkor a mostani jóval fontosabb volt az eddigieknél. A 460 millió kilométer ugyanis a legnagyobb távolság a Föld és a Mars között, így képet kaphat az emberiség arról, milyen kommunikáció lehetséges a jövőben egy emberi küldetés esetén.
Meera Srinivasan, a NASA tudósa szerint a teszt azért is fontos, mert a lézeres kommunikáció nagyon magas szintű precizitást igényel, és mielőtt a Psyche elindult, nem lehetett tudni, hogy ezen a távolságon mekkora lesz a teljesítményromlás.
A korábbi tesztek azt mutatták, hogy 53 millió kilométeres távolságnál – ez a Mars és a Föld közötti legkisebb távolság – 267 Mbit/s volt a letöltési sebesség, ami egy szélessávú internetnek megfelelő letöltési sebességével egyenértékű.
Nem sokkal a 460 millió kilométeres teszt előtt, június 24-én, amikor a Psyché már 390 millió kilométerre volt a Földtől, szintén történt egy fontos teszt. Akkor egy UHD-felbontású videót küldött a Földre azt eszköz. A kapcsolat folyamatos sebesség 6,25 megabit volt másodpercenként, a csúcs pedig 8,3. Ez drámai lassulás a korábbi eredményhez képest, de még mindig 100-szor gyorsabb adatátvitelt jelent, mintha rádióhullámokon keresztül kellene kommunikálni.
A NASA ezt a videót küldte haza a mélyűrből:
A tervek szerint az űrszonda hat éven át utazik az aszteroidához, majd 26 hónapon át kering körülötte, hogy adatokat gyűjtsön róla. Feltérképezi többek között az égitest egykori mágneses mezőjét és a gravitációját is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.