Tech HVG 2024. október. 08. 18:03

390 millió kilométerről küldött a Földre videót a NASA, most ön is megnézheti

A NASA a nyár folyamán többször is tesztelte a Psyché nevű űrszonda fedélzetén lévő kommunikációs rendszert, ami a jövőben az emberiséget szolgálhatja. Már másodjára vizsgázott jelesre.

Majdnem napra pontosan egy évvel ezelőtt, 2023. október 14-én startolt el a Földről a NASA űrszondája, a Psyché, amit azért indítottak útnak, hogy a vele azonos nevű kisbolygót tanulmányozza. A Psyché 16 a Mars és a Jupiter pályája közötti övben kering a Nap körül, és az elsődleges elemzések szerint olyan sok nemesfémet tartalmaz, hogy minden embert milliárdossá tehetne a Földön. A Psyhcé nevű űreszköz 3,5 milliárd kilométert fog utazni, hogy elérje a célját.

Az űreszköznek azonban egy másik, igen fontos feladata is van: a segítségével tesztel a NASA egy jövőbeni kommunikációs rendszert. Ennek érdekében a szakemberek július 29-én lézerfényt küldtek a Földről az űrszondának akkor, amikor 460 millió kilométerre járt a Földtől.

Bár nem ez az első eset, hogy a rendszert tesztelték – korábban még egy macskás videót is küldött a szerkezet – ugyanakkor a mostani jóval fontosabb volt az eddigieknél. A 460 millió kilométer ugyanis a legnagyobb távolság a Föld és a Mars között, így képet kaphat az emberiség arról, milyen kommunikáció lehetséges a jövőben egy emberi küldetés esetén.

Meera Srinivasan, a NASA tudósa szerint a teszt azért is fontos, mert a lézeres kommunikáció nagyon magas szintű precizitást igényel, és mielőtt a Psyche elindult, nem lehetett tudni, hogy ezen a távolságon mekkora lesz a teljesítményromlás.

A korábbi tesztek azt mutatták, hogy 53 millió kilométeres távolságnál – ez a Mars és a Föld közötti legkisebb távolság – 267 Mbit/s volt a letöltési sebesség, ami egy szélessávú internetnek megfelelő letöltési sebességével egyenértékű.

NASA / JPL-Caltech

Nem sokkal a 460 millió kilométeres teszt előtt, június 24-én, amikor a Psyché már 390 millió kilométerre volt a Földtől, szintén történt egy fontos teszt. Akkor egy UHD-felbontású videót küldött a Földre azt eszköz. A kapcsolat folyamatos sebesség 6,25 megabit volt másodpercenként, a csúcs pedig 8,3. Ez drámai lassulás a korábbi eredményhez képest, de még mindig 100-szor gyorsabb adatátvitelt jelent, mintha rádióhullámokon keresztül kellene kommunikálni.

A NASA ezt a videót küldte haza a mélyűrből:

NASA’s Laser Comms Experiment Beams Second Video From Deep Space

This ultra-high-definition video depicting scenes from Earth and space was streamed via laser from deep space by NASA. It was part of the agency’s technology demonstration known as Deep Space Optical Communications (DSOC), which is attached to the Psyche spacecraft that launched last October and is headed to the asteroid belt between Mars and Jupiter.

A tervek szerint az űrszonda hat éven át utazik az aszteroidához, majd 26 hónapon át kering körülötte, hogy adatokat gyűjtsön róla. Feltérképezi többek között az égitest egykori mágneses mezőjét és a gravitációját is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.