Világszerte egyre több gyereket és tizenévest érint, és úgy tűnik, hogy a koronavírus-világjárvány is csak rontott rajta – ez a rövidlátás, avagy a myopia, melyet most kínai tudósok vettek górcső alá. És nem igazán van semmi biztató a megállapításaik között.
50 ország több mint 270 tanulmányát tekintették át kínai kutatók, hogy jobban megértsék a rövidlátás egyre növekvő kockázatát a fiatalok körében. Bár a probléma kialakulásában számos tényező játszhat szerepet, nagyon úgy fest, hogy a koronavírus-járvány csak tovább rontotta a már egyébként is aggasztó trenden – olvasható ki a British Journal of Ophthalmology tudományos folyóiratban publikált tanulmányból.
Számos tanulmány mutatott már rá arra, hogy egyre komolyabb probléma a rövidlátás, de a kínai szakemberek szerették volna a leginkább naprakész képet kapni ennek súlyosságáról – különös tekintettel a már említett koronavírus-világjárvány 2020-as megjelenése óta.
Az általuk áttekintett tanulmányok összesen 5,5 millió gyerek adatait tartalmazták, és kiderült: míg 1990 és 2000 között a gyerekek 24 százalékát érintette a rövidlátás, 2020 és 2023 között ez már 36 százalék körül alakult. Főleg a Kelet-Ázsiában élők körében volt jelentős a növekedés, valamint a fiatalabb gyerekekhez képest a középiskolásoknál volt nagyobb a gyakorisága, és inkább érintette a lányokat.
Mint a megállapításokat összegezve a Gizmodo megjegyzi: megfelelő kezelés, például a megfelelő szemüveg használata nélkül a gyerekek számára nehezebbé válhat a tanulás, később a vezetés, valamint a napi feladatok elvégzése is – de a korral előrehaladva súlyosabb betegségek is kialakulhatnak.
Noha a probléma részben örökletes, a növekedő előfordulás mögött a környezeti faktorok állhatnak. Az egyik hipotézis szerint az iskolai tanulás során gyakran arra kérik a gyerekeket, hogy hosszasan fókuszáljanak közeli objektumokra – például olvasás közben – ami hozzájárulhat ahhoz, hogy romlik a távolra látási képességük.
A Covid-világjárvány berobbanása, 2020 óta azonban még inkább felgyorsult a probléma terjedése, ami a távolságtartási szabályok számlájára lehet írható – konkrétan a megnövekedett képernyőidő, valamint a szabadban töltött tevékenységek korlátozások révén. A természetes napfény hiánya ugyanis szintén hozzájárulhat a rövidlátás kialakulásához.
A kínai tudósok szerint 2050-re már akár a gyerekek közel 40 százalékát érintheti a rövidlátás, így elengedhetetlenek lehetnek a különféle megelőző intézkedések – például azzal, hogy több időt töltenek a szabadban, például iskolai keretek között.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.