Tech HVG 2024. szeptember. 27. 20:03

Súlyos dolog derült ki az éjszakai fényről: lehet, hogy Alzheimer-kórhoz vezet

Az Alzheimer-kór kialakulásában is szerepe lehet az éjszakai világosság miatti fényszennyezésnek, mutat rá egy friss tanulmány.

Egészség 2024
Friss cikkek a témában

Az már régóta ismert, hogy a közvilágításból, valamint az egyéb fényforrásokból eredő éjszakai fényszennyezés megnehezíti a csillagászok dolgát – már ami az éjszakai égbolt, valamint a csillagok tanulmányozását illeti.

Most azonban egy új tanulmány rávilágított egy másik, sokkal súlyosabb problémára: kapcsolat lehet ugyanis a fényszennyezés és az Alzheimer-kór között. A Frontiers in Neuroscience tudományos folyóiratban közzétett publikáció segíthet megérteni, hogyan alakul ki a betegség.

Adódik persze a kérdés, hogy mi köze lehet pár utcai lámpa fényének egy ilyen betegséghez? Hát, pont az, hogy világítanak. Éjszaka. Akkor, amikor – a természetben – sötétnek kéne lennie, így a szervezet számára nehezebbé válik az idő meghatározása. A kutatók szerint ez lehet a kapocs az Alzheimer-kór és a fényszennyezés között, kiváltképp a 65 év alatti személyeknél.

Az erős fények miatt születhetnek kisebb szemmel a városi madarak

Azt már kutatták a tudósok, hogyan befolyásolják a városi fények a madarak hajnali csicsergésének időzítését, most összefüggést mutattak ki a fényszennyezés és a szemméret között.

A kulcs a cirkadián ritmus: ez nélkülözhetetlen az emberi szervezet biológiai viselkedésének szabályozásában – ezt bolygatja meg az éjszakai világosság. A kutatók több lehetséges elméletet is felállítottak; első körben úgy vélik, az Alzheimer egy többtényezős betegség, melyben a fényszennyezés lehet az egyik nem mellékes elem. Azt ugyanakkor érdemes kiemelni, hogy a területen végzett kutatások még nem elegendők ahhoz, hogy ezt a kapcsolatot tényként lehessen kezelni.

Ehhez további vizsgálatok szükségesek – de addig is, érdemes lehet egy kicsit sötétebbé tenni az otthonát, legalább az alváshoz, hogy semmilyen fény ne tudjon beszűrődni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.