Tech HVG 2024. szeptember. 26. 20:03

Terjed a rejtélyes vírus, ami miatt riadót fújtak az Egyesült Államokban

Oroouche-vírussal fertőzött betegeket találtak Spanyolországban, Németországban és Olaszországban – minden érintett Brazíliában vagy Kubában járt. Bár a vírus létezése 70 éve ismert, gyógyszert vagy védőoltást még mindig nem sikerült kifejleszteni ellene.

Több mint húsz ember fertőződött már meg az Egyesült Államokban azzal a titokzatos vírussal, ami a karibi térségből indult útnak, és amit rovarok terjesztenek. Az Oropouche-láz – vagy más néven lajhárláz – néven ismert megbetegedés 2023 vége óta egyre több helyen üti fel a fejét – írja a Nature.

Az amerikai kontinensen eddig több mint 8000 esetet regisztráltak: a legtöbben Brazíliában betegedtek meg, de Peruban, Bolíviában, Kolumbiában és Kubában is találtak már fertőzötteket.

Júliusban a brazil hatóságok jelentése szerint ketten haltak meg a betegség miatt: ez volt az első haláleset, amit a vírus 70 évvel ezelőtti azonosítása óta regisztráltak. A brazil egészségügyi hatóság emberei olyan magzati haláleseteket és rendellenességeket is vizsgálnak, amelyeket a gyanú szerint a vírus okozhatott, és ahol a terhes édesanya szervezetéből kerülhetett át a vírus a magzatra. A vírusos fertőzés ellen egyelőre sem gyógyszer, sem pedig védőoltás nincs.

Augusztus elején a Pánamerikai Egészségügyi Szervezet mérsékeltről magasra emelte a vírus jelentette veszély besorolását, mivel a földrajzi terjeszkedés és a halálesetek előfordulása miatt ezt indokoltnak tartotta. A betegségről az eddigi tapasztalatok miatt úgy tartották, hogy enyhe vagy közepes erősségű tüneteket okoz.

Az Egészségügyi Világszervezet augusztus 23-án tett közzé egy felhívást, amely szerint a vírus közegészségügyi kockázata helyi szinten magas, globálisan viszont alacsony. Mivel a vírust eddig olyan amerikaiak szervezetében regisztrálták, akik az érintett területről utaztak vissza az Egyesült Államokba, az amerikai járványügyi központ (CDC) szakemberei a szoros megfigyelésüket javasolják.

A majomhimlő nem az új Covid, és megállítható – állítja a szakértő

A majomhimlő új változata, a Klade Ib könnyebben terjed, mint a korábbi változatok, és nagyobb valószínűséggel vezethet súlyos megbetegedésekhez. Ennek a változatnak az első Afrikán kívüli felbukkanását a múlt héten Svédországban igazolták.

Az Oropouche-láz már eljutott Európába is: olyan embereknél regisztrálták a betegséget, akik Brazíliából vagy Kubából utaztak Spanyolországba, Németországba vagy Olaszországba.

Mit lehet tudni a vírusról?

Az Oropouche-lázat okozó vírus leginkább abban különbözik más, hasonló területen terjedő vírustól – például a Zika-vírustól –, hogy nem szúnyogok, hanem törpeszúnyogok, egész pontosan a Culicoides paraensis terjeszti. A szakemberek ugyanakkor nem zárják ki a terjedés más módját sem, főleg, hogy már más rovarokban is kimutatták a kórokozót.

A vírust 1955-ben fedezték fel, Trinidad és Tobagóban, a Karib-térségben. Mivel Brazíliában először egy lajhártól vett vérmintából mutatták ki még 1960-ban, így emiatt kapta a lajhárláz elnevezést. A szakemberek azért nevezik újfajta vírusnak, mert feltehetőleg eddig sehol máshol nem okozott megbetegedést Dél-Amerikán kívül. Azt viszont nem tudni, hogy a mostani járvány az eddigi legnagyobb-e, mivel most olyan diagnosztikai eszközök állnak rendelkezésre, amelyek korábban még sosem.

A tünetek hasonlóak, mint a dengue-láznál: láz, fejfájás, izom- vagy ízületi fájdalom, szemfájdalom, hányás és hányinger fordulhat elő. Emiatt nagyon nehéz csak a tünetek alapján diagnosztizálni, más, komolyabb diagnosztikai módszerre is szükség van ehhez. Néhány esetben a megbetegedés súlyosbodhat, neurológiai tüneteket és vérzést produkálva, ugyanakkor a legtöbb esetben 7-8 nap alatt meggyógyul a fertőzött.

Azt egyelőre nem lehet megmondani, hogy mi a halálozási aránya a betegségnek, és azt sem, hogy a fertőzés súlyosbodott-e az elmúlt évtizedekben tapasztaltakhoz képest.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.