Tech HVG 2024. szeptember. 12. 08:03

Meglepő derült ki a villámlásról, és jobb lesz, ha beletörődik

A légszennyezettségnek számos káros hatása ismert, de van valami, amire talán kevesen gondolnának: egy friss kutatás szerint még a villámcsapások számát is növelheti.

Meglepő megállapításra jutottak a Virginia államban működő James Madison Egyetem kutatói, amikor átnézték 500 000 zivatar adatait egy 12 éves periódusban. A Washington DC-ben és Kansas Cityben lecsapott viharok vizsgálatakor úgy találták: a finomrészecskék (aeroszolok) magasabb száma a levegőben több villámlást eredményezett.

A szakemberek a PM2.5-ös és PM10-es, azaz a legfeljebb 2,5 és 10 mikrométeres részecskéket vizsgálták a környezetben, majd összevetették ezek előfordulását a zivatartevékenységgel – és úgy tűnik, ezen részecskék koncentrációja nagyobb hatással van a villámlásra, mint a a méretük.

A Science Alert kifejti: ugyan jellemzően a több részecske több villámlást eredményez, de van egy pont, melyen túl már a túl sok részecske igazából csökkenti a villámok számát. Ennek oka a viharon belüli energiaveszteség lehet.

4 váratlan dolog, ami drámaian alakul most és következő években

Rosszabb alvást, rázósabb repülőutakat, több villámlást és több vulkánkitörést is okozhat a klímaváltozás – hívja fel a figyelmet Szabó Amanda Imola meteorológus-éghajlatkutató egy friss cikkben, mely nem fest túl jó képet a következő néhány évtizedről.

Fontos persze kiemelni, hogy a légkörben komplex folyamatok mennek végbe, és sok más tényező is közrejátszik. Az azonban egyértelműnek tűnik, hogy a légszennyezettség valamilyen formában hatással van a villámok számára.

A szennyezett részecskék a feláramlással jutnak el a felhőkig, majd a leáramlás elválasztja az egyes részecskéket – így eltérő elektromos töltések alakulnak ki a felhőben, végső soron több villámlást kiváltva.

Azt is megfigyelték a kutatók, hogy amikor a legtöbb energia volt a légkörben – az olyan tényezők hatására, mint a páratartalom vagy a hőmérséklet –, a légszennyezettség akkor volt a legnagyobb hatással a villámlások számára. A megállapításokat az Atmospheric Research folyóiratban publikálták.

A klímaváltozás igen kellemetlen hatása: van olyan hely, ahol megduplázódott a villámcsapások száma

Egyre többet villámlik a Magas-Alpokban, az elmúlt évtizedekben a villámszezon erősebb lett, és hamarabb is indult – derül ki egy új tanulmányból.

Következőleg a kutatók szeretnének megfigyeléseket végezni a világ különböző pontjain is, hogy tisztább képet kapjanak arról, mégis milyen hatással vannak az aeroszolok a zivatartevékenységre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.