Joël Lapointe Québec környékén szeretett volna túrázni egyet, a felkészülése azonban nem várt fordulatot vett.
Utazás előtt, pláne, ha túrázásról van szó, az ember gyakran megnézni a Google Térképet, hogy nagyjából képbe legyen arról, milyen útvonalon kell közlekednie, és mire számíthat menet közben. Ezt tette Joël Lapointe is, aki Québec Côte-Nord régiójában szeretett volna kempingezni, a térkép böngészése azonban nem várt eredményt hozott.
Az IFLScience beszámolója szerint a férfi egy különös, nagyjából gömb alakú képződményt talált, ami a québeci Marsal-tónál található, és nagyjából 15 km átmérőjű. Lapointe felvette a kapcsolatot Pierre Rochette geofizikussal, hogy segítsen azonosítani a furcsa struktúrát. A szakember csapatával együtt megvizsgálta, és kiderült, hogy egy ősi becsapódás nyomaira bukkanhatott Lapointe. Rochette a kanadai CBC-nek úgy nyilatkozott, minden jel arra mutat, hogy erről lehet szó.
A szakember hozzátette, korábban valószínűleg rosszul azonosították a képződményt, ezért nem tűnt fel senkinek, hogy egy becsapódás formálta környezetről van szó.
A csapat nem talált gravitációs anomáliát az általuk vért tömegmennyiség értékéhez képest – vagyis nincsenek sűrűbb vagy ritkásabb szerkezetű sziklák a környéken –, ám Rochette szerint azt is érdemes figyelembe venni, hogy az adatok egyelőre nem elég kifinomultak ahhoz, hogy egy 10-15 kilométernél kisebb gravitációs anomáliát is pontosan mérjen meg. Az eredményeket egy konferencia előadásaiból készült lapban mutatták be.
A területről vett mintákat vizsgálva a csapat szilikátokat, jelentős mennyiségű magnetitet, szulfidokat és cirkonokat azonosított, amelyek jelenléte egy becsapódás utáni olvadásra utal. Az erózió mértéke alapján a csapat becslése szerint az esemény a 450-38 millió évvel ezelőtti időszakban történhetett.
Ha ez valóban így van, akkor az már a 11. azonosított becsapódási pont lehet Québec környékéről.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.