Tech HVG 2024. augusztus. 30. 18:03

Olyan akkumulátort fejlesztettek, ami több száz töltés után is olyan, mint az új

A megújuló energiák környezetbarát eltárolását segítheti a kínai kutatók által fejlesztett, az eddigieknél jobb és olcsóbb folyadékalapú akkumulátor.

Az akkumulátorok egyre több területen jelennek meg: miközben lassan minden eszköz elektromos lesz, úgy van szükség egyre több telepre is. Elég csak az elektromos autózás terjedésére gondolni, de a különféle hordozható okoseszközönél is ez az egyik legfontosabb komponens – nem is beszélve a megújuló energia eltárolásáról, mely szintén akkumulátorokkal történik.

A kapacitás szűkössége csak az egyik gond, de van egy másik is – az élettartam. Az akkumulátorok fokozatosan elhasználódnak, ahogyan egyre több töltési cikluson esnek át. Egy ponton pedig már elkerülhetetlen a cseréjük.

Az elhasználódott akkumulátorokkal esetében a keletkező hulladék a legsúlyosabb probléma. A Kínai Tudományos Akadémia szakemberei azonban most kifejlesztettek egy olyan akkumulátort, ami még több száz töltési ciklus után is csaknem 100 százalékos állapotban van, így szinte olyan, mint az új. (A legtöbb ma alkalmazott telep néhány száz töltés/kisülés után már érezhetően kezd elhasználódni.)

A Nature Sustainability tudományos folyóiratban bemutatott új akkumulátor azonban aligha fog az okostelefonokban vagy az elektromos autókban visszaköszönni: folyadékalapú, szerves áramlású telepről (AOFB) van szó, ami egy környezetbarát módja lehet a megújuló energiák tárolásának.

Hadra fogott baktériumokkal nyernék ki a ritkafémeket az elöregedett akkumulátorokból

Az Edinburgh-i Egyetem kutatói egy olyan módszert dolgoztak ki, melyben a mikrobáké a főszerep az akkumulátorokban található értékes anyagok kinyerésében.

Mint a BGR kifejti, az ilyen AOFB-akkumulátorok a folyadékokban tárolják az energiát, és szerves, redox-aktív molekulákat (ORAM) tartalmaznak, melyek úgynevezett redoxifolyamatokon mennek keresztül. Ezek olyan folyamatok, melyek alatt elektronleadás- és felvétel zajlik az akkumulátorokban a töltés és a kisülés alatt.

Az AOFB-alapú telepekkel azonban az a gond, hogy jellemzően szükségük van egy gázrétegre bennük, ami azt hivatott megelőzni, hogy a levegő ne érintkezzen a folyadékkal. Ha ez mégis megtörténne, az az akkumulátor degradációjához vezetne.

A kínai tudósok naftalin-származékokat használták ORAM-ként, így kidolgozva egy új módszert az ilyen akkumulátorok létrehozására. Ezeket nem kell védeni a levegőtől, és csökkenne az előállítás költsége is.

A fejlesztést tesztelték is, és 850 töltési cikluson, azaz körülbelül 40 napon keresztül stabil tudott maradni. A kísérleti rendszer a 330 amperóra kapacitást is elérte, és 270 ciklussal később is 99,5 százalékos volt az állapota.

A kutatók szerint ez egy úttörő technológia lehet a környezetbarát akkumulátorok terén, arról azonban egyelőre nem értekeztek, hogy a gyakorlatban mikor készülhet el az első ilyen telep a zöld energiák eltárolására.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.