Tudósok egy csoportja 2800 galaxist vizsgálna át az intelligens életforma által sugárzott jelek után.
Régóta szeretne már választ kapni az emberiség arra a kérdésre, hogy vajon egyedül vagyunk-e a világegyetemben, vagy a Földön kívül is létezik intelligens élet. A kérdést nagyon nehéz megválaszolni a világűr borzasztó nagy távolságai miatt, egy csapat tudós azonban most ismét megpróbálkozik a kereséssel.
A SETI Intézet, a Berkeley SETI Kutatóközpont és a Nemzetközi Rádiócsillagászati Kutatóközpont tudósai hozták létre a Murchison Widefield Array nevű antennahálózatot, ami Ausztrália nyugati részén kapott helyet, és ami 4096 egységet használ a megfigyeléshez. Az egész úgy néz ki, mintha fémpókokat rendeztek volna rácsokba, így talán nem annyira látványos, mint amikor hatalmas rádióantennák mozognak egyszerre, de így is kiválóan alkalmas a mélyűr megfigyelésére.
A tudósok a távoli galaxisokból származó olyan jeleket keresnek, amelyek azt mutatják, hogy ott fejlett technológiával rendelkező életforma élhet. Az arXiv preprint szerveren megjelent publikáció szerint a tömb összesen 2800 galaxist fésülhet át. A tanulmány szerint korábban leginkább a Tejútrendszeren belüli csillagok körül vizsgálódtak a szakemberek, amelyek 4 és 100 ezer fényév távolságra vannak a Földtől, a távoli galaxisok azonban 2 és 30 millió fényéves távolságban vannak. Mindez jól mutatja, milyen komoly léptékváltás történt az eddigi keresésekhez képest – írja a Gizmodo.
A SETI Intézet szerint ahhoz, hogy egy másik galaxisból származó földönkívüli civilizáció olyan üzenetet küldjön, amely a Földön is befogható lenne, a civilizáció technológiájának elég fejlettnek kell lennie ahhoz, hogy gazdacsillagát vagy több csillagot energiaforrásként használja. Ez a Kardasov-skála szerinti 2-es és 3-as típusú idegen életforma között elhelyezkedő intelligens élet jelenlétét feltételezi.
Alapvetően három fokozatba sorolja a civilizációkat:
- 1-es típus: bolygójának;
- 2-es típus: csillagának és bolygórendszerének;
- 3-as típus: galaxisának
erőforrásait (teljes mértékben) uralja. A skálán a fokozatok között törtszámokkal jellemezhető fejlettségi szintek is elképzelhetőek, ez esetben az emberi civilizáció fejlettsége napjainkban 0,7–0,75 között van.
A kutatók szerint a jövőben megépíteni tervezett teleszkóprendszerek tovább növelhetik az esélyt arra, hogy a keresés sikeres legyen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.