A brit mobiltelefon-szolgáltató, az EE szerint a 11 évesnél fiatalabb gyerekek kezébe nem volna szabad okostelefont adni, vagy ha igen, akkor csak komoly korlátozások mellett kellene ezt megtenni.
11 éves korukig ne adjanak az általános iskolás gyerekeknek a szülők okostelefont – figyelmeztet az egyik legnagyobb brit mobiltelefon-szolgáltató. Az EE azt javasolja, hogy ehelyett olyan készülékeket adjanak a kezükbe, amivel csak telefonálni és SMS-ezni ehet. A cég szerint ezzel továbbra is elérhetőek maradnak a gyerekek, ugyanakkor korlátozható a közösségi oldalakhoz, vagy a nem nekik szóló tartalmakhoz való hozzáférés – írja a The Guardian.
A lap megjegyezi: ez az első alkalom, hogy a brit mobilszolgáltató ilyen tanácsot ad.
A brit kormány még februárban teremtett lehetőséget arra, hogy az oktatási intézmények megtiltsák a diákoknak az okostelefonok használatát. A brit bentlakásos fiú elitiskola, az Eton College – ahová többek között Vilmos és Harry herceg is járt – nemrég közölte: nem lehet a tanulóknál okostelefon, helyette az intézmény ad butamobilt a diákok kezébe.
Bár a legtöbb közösségi oldal 13 éves korra lövi be a regisztrálás legalsó korhatárát, a brit telekommunikációs hatóság, az Ofcom szerint a 8-12 éves gyerekek 60 százalékának már van saját profilja, 10-ből 9 gyereknek pedig 11 éves korára már van saját okostelefonja. A hatóság az általa elvégzett felmérésében azt is megállapította, hogy 5 középiskolás gyerekből 3-mal már léptek kapcsoltba online olyan módon, amitől „potenciálisan kényelmetlenül érzik magukat”.
A brit kormány oktatási bizottsága májusban már felhívta a kormány figyelmét arra, hogy a gyerekek képernyőidejének visszaszorítása érdekében mielőbb vegye fontolóra, hogy a 16 évesnél fiatalabbak számára tiltott legyen az okostelefon használata. Robin Walker, a bizottság akkori konzervatív elnöke szerint a túlzott képernyő- és okostelefon-használat „egyértelműen negatív hatással van” a gyermekek és fiatalok jóllétére.
Az EE azt tanácsolja, hogy a 11 és 13 éves kor közötti gyerekek okostelefonján – ha használják, – engedélyezzék a szülői felügyeletet, valamint a különböző családi alkalmazásokat – ilyen például a Google Family Link vagy az Apple Family Sharing –, ugyanakkor a közösségi oldalak használatát egyértelműen korlátozni kell.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.