Tech HVG 2024. augusztus. 08. 09:03

Meglepő hatással van a fák leveleire a közvilágítás, a probléma elég terebélyes lehet

Keményebbek lesznek a fák levelei az éjszakai fények hatására, ami nehezebben rághatóvá teszi azokat a növényevő rovarok számára. Ez pedig a tápláléklánc többi tagjának is rossz hír lehet.

Úgy tűnik, nem a fényszennyezés az egyetlen probléma, amit a közvilágítás okoz az élővilágban. A jelek szerint ugyanis a lámpák fénye a fákra is hatással van, konkrétan a leveleikre – azok ugyanis keményebbek, és a rovarok is kevésbé rágcsálják meg őket, mint azon fák leveleit, amelyeket nem ér a lámpák fénye. A Kínai Tudományos Akadémia szakemberei a dolog nyomába eredtek, és meglepő felfedezést tettek.

„Azt tapasztaltuk, hogy a természetes ökoszisztémával szemben a városiban a falevelek jellemzően kevés jelét mutatták a rovarok által okozott károsodásnak. Kíváncsiak lettünk, miért” – mondja Shuang Zhang, a Frontiers in Plant Science tudományos folyóiratban közölt tanulmány egyik szerzője.

Gondolhatná az ember, hogy a választ a rovaroknál kell keresni. Talán valamilyen közvetlen hatása van a fénynek a rovarokra nézve? Vagy a ragadozók könnyebben észreveszik őket a világosban? Egyik sem, sőt, nagyon is a növények állnak a dolog hátterében.

Egy új kutatás szerint összezavarják a rovarok tájékozódási képességeit a mesterséges fények, és ez komoly gondot jelenthet

Akár a populációjuk méretére is hatással lehet, hogy a közvilágítás összezavarja a rovarok tájékozódását. Egy új tanulmány most arra szolgálhat magyarázattal, miért láthatunk sok rovart a fényforrások körül.

A kutatók hipotézise az volt, hogy az éjszakai fénynek kitett fák feláldozzák a növekedést önmaguk védelme céljából – a kellemetlen vegyületek felmalmozásával. Ezt úgy tesztelték, hogy begyűjtöttek összesen 5500 levelet a japánakácról és az amerikai kőrisről – lámpák melletti, valamint közvilágítás fénye által nem érintett növényekről is. Arra ugyanakkor ügyeltek, hogy valamennyi levél ugyanolyan távolságra legyen a forgalmas utaktól, hogy a légszennyezettség mértéke hasonló legyen.

Mint kiderült: mindkét fa levelei keményebbek, avagy a rovarok számára nehezebben rághatóak lettek a 24 órán át tartó fény hatására – így nem is annyira keresték ezeket a növényeket. A további eltérések már fajonként változtak a fák körében: a japánakác a több fény hatására alacsonyabb nitrogén- és foszforkoncentrációt mutatott, pedig mindkettő létfontosságú tápanyag. Az amerikai kőris levelei több nitrogént tartalmaztak, valamint a rovarokat taszító tanninból is kevesebb volt bennük, de a levelek alapvetően kisebbek voltak a fény hatására.

A kutatók kiemelik: hogy mi áll ezek hátterében, azt még nem pontosan értik. Elképzelhető, hogy a fénynek éjszaka is kitett fák meghosszabbítják a fotoszintézis idejét, és több erőforrást fordítanak a szerkezeti vegyületekre – olyan rostokra, melyek miatt szívósabbak lesznek a levelek.

Teljesen lecserélik egy angliai faluban a közvilágítást, és erre jó okuk van

Hawnby az első falu Angliában, ahol nem csak az utcai lámpákat, de az egyéb kültéri világítótesteket is lecserélik, hogy lakói fényszennyezés nélkül láthassák az éjszakai égboltot.

A szakemberek azt sem zárják ki, hogy a dologban közrejátszhat az is, hogy a világosban több rovar lesz ragadozó áldozata, ám ezt nehezebb lenne ellenőrizni – jegyzi meg az IFL Science. Arra ugyanakkor felhívják a figyelmet a tudósok, hogy a növényevők számának csökkenése a rovarfogyasztó madarak és egyéb élőlények számának csökkenését is magával hozhatja, amire jobban oda kell figyelni. A két fafajon végzett tanulmány ugyanakkor nem jelent általános képet, csak aláhúz korábbi tapasztalatokat.

Úgy vélik: érdemes lenne az éjszaka egy szakaszában lekapcsolni a közvilágítást, vagy mozgásérzékelővel felszerelni őket a lehetséges helyeken, hogy csak akkor működjenek, amikor szükség van rájuk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.