A tápláléklánc csúcsán lévő halakban magasabb volt a PFA-k, vagyis az örök vegyi anyagok koncentrációja, mint az alattuk lévőkben – állapította meg egy amerikai tanulmány. A kutatók szerint a városok és a gyárak környékén a legrosszabb a helyzet.
Újabb helyen mutatták ki a kutatók az örök vegyi anyagokat, azaz a PFA-kat. Az ember által megalkotott, az ipar által pedig bőszen használt PFA-król korábban már kiderült, hogy ott vannak az esővízben, sőt, az európai ivóvíz jelentős részéből is ki lehet mutatni, ami azért komoly probléma, mert rendkívül súlyos megbetegedéseket – akár rákot is – okozhatnak.
Az Illinois Urbana-Champaign Egyetem kutatói ezúttal az amerikai vizekben élő halakat, egész pontosan kilenc halfajt vizsgáltak. Ehhez Illinoi állam négy vízi útvonalának 15 pontján gyűjtöttek mintákat, és azt találták, hogy minden egyes halból ki lehetett mutatni a PFA-kat. Emellett az örök vegyi anyagok egy formája, a PFO megemelkedett szintjét is ki lehetett mutatni az egyik mintavételi ponton.
A méreganyagok koncentrációja különösen magas volt a tápláléklánc csúcsán található halakban, mint például a pettyes harcsában. Emiatt a kutatók azt feltételezik, hogy más halak elfogyasztásával szaporodhattak fel a szervezetükben a PFA-k. Nem túl meglepő módon a legszennyezettebb állatok azok voltak, amelyek városok, ipari területek közelében éltek. Az erről szóló tanulmány a Science of The Total Environment című tudományos folyóiratban jelent meg.
A PFA-kat azért használja az ipar a gyártás során, mert rendkívül erős vegyületről van szó. Olyannyira erősről, hogy az csak nagyon hosszú idő alatt bomlik le, ezért is akasztották rá a tudósok az örök vegyi anyag megnevezést.
Az elmúlt években rengeteg tanulmány foglalkozott a PFA-kkal, és mind arra jutott, hogy nagyon komoly betegségeket okozhatnak. A megsemmisítésük csak jelentős mennyiségű energiával oldható meg, bár a tudósok egyre több olyan eredményt mutatnak be, amelyek szerint szinte szobahőmérsékleten is oldani lehet azokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.