Tech HVG 2024. július. 25. 18:03

Kína megépítette a világ legnagyobb hidroplánját

Az utasok szállítására és az erdőtüzek oltására is használni lehet a kínai AG600-as repülőgépet, amely akár kétméteres hullámok közepette is képes fel- és leszállni.

Kína megépítette a világ legnagyobb hidroplánját, vagyis olyan repülőgépét, amely képes landolni a víz felszínén, és fel is tud szállni onnan. Az Aviation Industry Corporation of China (AVIC) által fejlesztett AG600 tesztelése nemrég kezdődött meg, ha pedig a gép rendben van, az mind vízi, mind légi szempontból fontos mérföldkő lesz az ország számára. Az Interesting Engineering szerint a géppel Kína a Dél-kínai-tenger bármely pontját elérheti Hajnan városából indulva, legfeljebb négy óra alatt.

Az AG600-at rakomány és utasok szállítására is használhatják azok között a szigetek között, amelyek Kína ellenőrzése alatt vannak a tengeren. A mérnökök úgy alakították ki a gépet, hogy erdőtüzek oltására és tengeri mentésre is alkalmas legyen. Emellett kiegészíthetők olyan műszerekkel, amelyek alkalmassá teszik az erőforrások keresésére, valamint a tengeri környezet megfigyelésére.

Az AG600-as mintegy 39,5 méter hosszú, képes akár kétméteres hullámok közepette is a fel- és leszállásra, valamint 2 órán át az azon való lebegésre is.

China’s AG600 amphibious aircraft begins certification flight tests

China’s AG600 large amphibious aircraft has entered the phase of certification flight tests, the Aviation Industry Corporation of China (AVIC) announced on Tuesday.

Az első, kizárólag kínai fejlesztésű ilyen repülőgép technológiai demonstrátora először 2018-ban szállt fel – egy víztározóból –, a tenger felett pedig 2020-ban repült először.

A repülőgép megépítésével Kína célja az, hogy modernizálja az országban szolgálatot teljesítő repülőgépflottát, és lehetőség szerint saját fejlesztésűre cserélje azokat. Ezek közé tartozik az Y-20-as, valamint az első nagy utasszállító gép, a C919-es is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.