Az utasok szállítására és az erdőtüzek oltására is használni lehet a kínai AG600-as repülőgépet, amely akár kétméteres hullámok közepette is képes fel- és leszállni.
Kína megépítette a világ legnagyobb hidroplánját, vagyis olyan repülőgépét, amely képes landolni a víz felszínén, és fel is tud szállni onnan. Az Aviation Industry Corporation of China (AVIC) által fejlesztett AG600 tesztelése nemrég kezdődött meg, ha pedig a gép rendben van, az mind vízi, mind légi szempontból fontos mérföldkő lesz az ország számára. Az Interesting Engineering szerint a géppel Kína a Dél-kínai-tenger bármely pontját elérheti Hajnan városából indulva, legfeljebb négy óra alatt.
Az AG600-at rakomány és utasok szállítására is használhatják azok között a szigetek között, amelyek Kína ellenőrzése alatt vannak a tengeren. A mérnökök úgy alakították ki a gépet, hogy erdőtüzek oltására és tengeri mentésre is alkalmas legyen. Emellett kiegészíthetők olyan műszerekkel, amelyek alkalmassá teszik az erőforrások keresésére, valamint a tengeri környezet megfigyelésére.
Az AG600-as mintegy 39,5 méter hosszú, képes akár kétméteres hullámok közepette is a fel- és leszállásra, valamint 2 órán át az azon való lebegésre is.
Az első, kizárólag kínai fejlesztésű ilyen repülőgép technológiai demonstrátora először 2018-ban szállt fel – egy víztározóból –, a tenger felett pedig 2020-ban repült először.
A repülőgép megépítésével Kína célja az, hogy modernizálja az országban szolgálatot teljesítő repülőgépflottát, és lehetőség szerint saját fejlesztésűre cserélje azokat. Ezek közé tartozik az Y-20-as, valamint az első nagy utasszállító gép, a C919-es is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.